Trwa ładowanie...

Zapytała o zarobki kobiet w Polsce. 9 tys. zł na rękę za sprzątanie domów

Dr Izabela Lewandowska sprawdziła po raz kolejny zarobki kobiet w Polsce. W prowadzonym na Instagramie cyklu przyjrzała się m.in. pensjom prawniczki, pomocy kuchennej i pomocy domowej. Jak się okazuje, ostatnia z pań zarabia od 7 do 9 tys. zł.

Od 7 do 9 tys. zł miesięcznie za sprzątanie domówOd 7 do 9 tys. zł miesięcznie za sprzątanie domówŹródło: Getty Images, fot: Dusan Sapic
d1me1x4
d1me1x4

Izabela Lewandowska jest doktorem nauk ekonomicznych, na swoim profilu na Instagramie publikuje co tydzień nowy odcinek cyklu "Tyle zarabiają dziewczyny w Polsce", który pokazuje zarobki kobiet "na rękę" na różnych stanowiskach - przypomina "Fakt". Tym razem Lewandowska przedstawiła zarobki m.in. adwokatki, sprzedawczyni w sklepie obuwniczym, pomocy kuchennej i pomocy domowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nie wszystkim równo". Zapytaliśmy emerytów, co sądzą o 14. emeryturze

Zarobki kobiet w Polsce

W zestawieniu z tego tygodnia najwięcej zarabia Dorota, pani adwokat - w zależności od miesiąca od 10 do 20 tys. zł netto. Prawniczka od dwóch lat ma własną działalność oraz 3 pracowników. Na drugim miejscu z zarobkami na poziomie 10,5 tys. zł na rękę uplasowała się pani Ada, która zajmuje się doradztwem strategicznym dla dużych firm farmaceutycznych. Kobieta zauważa jednak, że ze względu na nadgodziny i brak work-life balance nie widzi się w tej pracy w dłuższej perspektywie.

d1me1x4

Ciekawie prezentują się zarobki pani Łucji, która zajmuje się sprzątaniem domów. Kobieta na umowę zlecenie lub często bez żadnej umowy zarabia od 7 do 9 tys. zł na rękę. Jak wskazuje, pracuje 43-47 godzin w tygodniu, sprząta prywatne, zadbane domy.

Pani Łucja podkreśla, że bardzo lubi swoją pracę, która po latach idzie jej gładko. Pomimo braku umowy, kobieta zaznacza, że odkłada na swoją emeryturę w funduszach. Dodaje, że często dostaje obiad lub deser w pracy, zdarzają się też prezenty od zadowolonych klientów.

Najmniej z poniedziałkowego zestawienia zarabia pani pracująca jako pomoc kuchenna oraz sprzedawczyni obuwia, z tym że ta ostatnia pracuje na pół etatu. Sprzedawczyni zarabia 2,1 tys. netto i, jak zaznacza, pół etatu to dobre dla niej rozwiązanie, ponieważ resztę czasu może poświęcić swojej rodzinie. Pani pracująca jako pomoc kuchenna zarabia natomiast 2,7 tys. zł na rękę.

Zarobki w Polsce w 2022 roku

Pod koniec czerwca GUS opublikował wstępne dane, dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w Polsce w 2022 roku. Przeciętne zatrudnienie wyniosło 11 mln etatów, natomiast przeciętne wynagrodzenie - 6346,15 zł brutto.

d1me1x4

Najbardziej opłaca się pracować w górnictwie. Średnie wynagrodzenie brutto w przypadku pracowników tego sektora sięgało w 2022 roku aż 11,1 tys. zł brutto. Na płace nie narzekają również Polacy zatrudnieni w branży IT i w finansach. Przeciętna płaca brutto w tych sektorach wyniosła kolejno 10,97 tys. zł i 10,03 tys. zł.

Z kolei najmniejsze zarobki są w hotelarstwie i gastronomii (nieco ponad 4,1 tys. zł), a także w kategoriach klasyfikowanych jako pozostała działalność usługowa oraz administrowanie i działalność wspierająca. Pierwsza kategoria obejmuje np. kosmetykę i fryzjerstwo, a druga np. prace biurowe. Średnie zarobki w przypadku tych branż w minionym roku wyniosły odpowiednio 4,86 tys. zł i 4,9 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1me1x4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1me1x4