Trwa ładowanie...
d47imll
pieniądze
04-08-2006 03:25

Zarabiamy więcej, wydajemy mniej

Coraz mniej pieniędzy zostawiamy w sklepach,
bo jest coraz taniej. A na dodatek możemy sobie pozwolić na
więcej, bo więcej zarabiamy - wynika z danych Głównego Urzędu
Statystycznego cytowanych przez "Dziennik".

d47imll

Jeszcze nigdy nie było tak dobrze. Nie dość, że bezrobocie systematycznie spada, pensja statystycznego Polaka rośnie, to jeszcze zaczęły spadać ceny. W ostatnich miesiącach potaniała żywność, napoje, usługi telekomunikacyjne i używane samochody, ale w największym stopniu ubrania i buty.

Dlaczego tak się dzieje? - zastanawia się gazeta. Ekonomiści stawiają taką diagnozę: przedsiębiorstwa toczą morderczą walkę o klientów i nikt w obawie przed ich utratą nie odważy się na podwyższanie cen.

_ Firmy wolą raczej zrezygnować z części zysku niż zaryzykować podwyżkę _ - tłumaczy główny ekonomista Fortis Bank Polska Marcin Mróz. Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dodaje, że gigantycznej konkurencji zawdzięczamy także rozwój technologii, który umożliwia firmom produkowanie coraz tańszych towarów. _ Dlatego spadają ceny urządzeń elektronicznych _ - mówi.

Dziennik podkreśla jednak, że niskich cen nie byłoby bez mocnej złotówki. Dzięki temu zagraniczne towary są wyjątkowo tanie. Jeszcze dwa lata temu euro kosztowało 4,8 zł. Dziś jest o 80 groszy tańsze. Nic więc dziwnego, że na sprowadzaną z Dalekiego Wschodu odzież i elektronikę stać coraz więcej Polaków. A gdy zabraknie im pieniędzy na zakupy, po prostu zaciągają kredyty.

_ Żyje mi się lepiej, bo coraz łatwiej wziąć kredyt i potem go spłacić. W ten sposób kupiłem ostatnio meble i spłaciłem kamerę cyfrową za 3 tys. zł _ - mówi "Dziennikowi" malarz z Krakowa Roman Wierosławski. (PAP)

d47imll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47imll