Zarazisz się w pracy jedną z tych chorób? Licz na odszkodowanie
Krztusiec i odra to choroby zakaźne, które po latach zapomnienia "wróciły" na chorobową mapę Polski. Wzrost zakażeń jest lawinowy i może mieć dla rynku pracy poważne konsekwencje. Grożą one zarówno pracownikowi, który mimo świadomości bycia chorym, stawiłby się w pracy, jak i pracodawcy.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy podała, że liczba zachorowań na krztuśca od 1 stycznia do 15 marca 2023 r. była siedmiokrotnie wyższa, niż w analogicznym okresie roku 2022 r. Polskie Radio donosiło z kolei, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba zachorowań była trzykrotnie wyższa (460 przypadków) niż w I kwartale 2023 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie truskawki za ponad 20 zł za kg. Wiemy, kiedy będzie taniej
Podobny wzrost zakażeń dotyczy odry. W pierwszym kwartale 2024 r. w Polsce odnotowano 40 zakażeń. To o 4 przypadki więcej niż przez cały ubiegły rok.
Choroby zakaźne w pracy
Serwis prawo.pl zapytał prawników, co stałoby się, gdyby do zakażenia doszło w pracy. W przypadku pracownika, jak mówi dr Wojciech Rożdżeński, prawnik specjalizujący się w prawie medycznym, podstawą jest świadomość bycia dotkniętym "zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu".
Jeżeli zatrudniony wiedziałby o zarażeniu krztuścem lub odrą, a mimo tego pojawił się w pracy, groziłaby mu odpowiedzialność karna. - Trudność jest w wykazaniu tego, że osoba była świadoma tego, że jest chora - zauważył jednak ekspert.
Odpowiedzialność za zakażenie w miejscu pracy może spaść także na przedsiębiorcę. W rozmowie z serwisem Dr Małgorzata Grześków, adwokat w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj, mówi że pracodawca może odpowiadać za zakażenie pracowników, jeżeli nie podjął działań zmierzających do uniknięcia takiej sytuacji. Warunkiem jest jednak to, że przedsiębiorca w ogóle miał możliwość podjęcia kroków, by przeciwdziałać zakażeniom.
Ekspertka dodaje, że zaniedbania ze strony pracodawcy mogą skutkować odpowiedzialnością cywilną, a co za tym idzie - odszkodowaniem dla zarażonego pracownika. Zatrudniony musi być jednak w stanie wykazać związek przyczynowo-skutkowy między zakażeniem, a zaniechaniem ze strony pracodawcy.
Dr Grześków zauważyła także, że pracodawca może również odpowiadać z tytułu odpowiedzialności wykroczeniowej (grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł) oraz na podstawie kodeksu karnego (jeżeli zakażenie narazi pracownika na ryzyko utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu).
Objawy krztuśca i odry
Zakaźność krztuśca ocenia się na 80-90 proc. Głównym objawem są ataki suchego, duszącego kaszlu. W przypadku odry chorzy zmagają się z gruboplamistą wysypką, katarem, kaszlem i wysoką gorączką.
Wśród przyczyn rozprzestrzeniania się zapomnianych chorób zakaźnych epidemiolodzy wymieniają uchylanie się od szczepień, zmiany klimatu i zwiększenia odporności na leki ze strony wirusów i bakterii.