Zarobki Polaków we Francji i Holandii. Jakie branże najlepiej opłacane?
2 tys. euro – tyle mogą zarobić Polacy pracujący we francuskim przemyśle – wynika z najnowszego raportu firmy Sedlak & Sedlak. To najlepiej opłacana branża. Popularne są także gastronomia i budownictwo, w których wynagrodzenie jest wyższe od francuskiej pensji minimalnej – 1 458 euro. W Holandii Polacy najchętniej pracują w branży rolniczej i sadowniczej.
2 tys. euro – tyle mogą zarobić Polacy pracujący we francuskim przemyśle – wynika z najnowszego raportu firmy Sedlak & Sedlak. To najlepiej opłacana branża. Popularne są także gastronomia i budownictwo, w których wynagrodzenie jest wyższe od francuskiej pensji minimalnej – 1 458 euro. W Holandii Polacy najchętniej pracują w branży rolniczej i sadowniczej.
We Francji najwyżej płatne dla Polaków są stanowiska techniczne i związane z produkcją. Według Sedlak&Sedlak, operator maszyn CNC może liczyć na 2 tys. euro netto miesięcznie, a brygadzista o 50 euro mniej. Około 1 500 euro wynosi wynagrodzenie mechanika maszynowego oraz kierowcy wózka widłowego. Operator wtryskarek we Francji może liczyć na 1 800 euro miesięcznie, a ślusarz przemysłowy 1 750 euro. Najmniej wynosi pensja instalatora rurociągów – 1 700 euro.
**
**
Wielu Polaków pracuje także w holenderskim przemyśle. Najwięcej osób przy liniach produkcyjnych, gdzie średnio zarabia się 9 euro za godzinę. Osoba zajmująca się konserwacją maszyn może liczyć na wynagrodzenie godzinowe równe 9,26 euro. Natomiast w logistyce pakowacz dostaje przeciętnie 8,67 euro, a magazynier - 7,21 euro. Wynagrodzenie miedzy 8,67, a 10 euro - w zależności od regionu - oferowano operatom wózków widłowych.
Budownictwo
Polscy specjaliści budowlani w Holandii mogą liczyć nawet na 13 euro za godzinę. Najwięcej zarabiają murarze i glazurnicy. Elektryk zarabia średnio 11 euro, a hydraulik 10,5 euro. Na najmniejsze wynagrodzenie może liczyć malarz – około 9,8 euro za godzinę.
Na równie atrakcyjne zarobki mogą liczyć Polacy we Francji. Według badań Sedlak&Sedlak, najwyższe wynagrodzenia w tej branży są na stanowisku montera-spawacza, średnio 1 820 euro miesięcznie. Elektrycy budowlani, dekarze oraz hydraulicy zarabiają około 1600 euro.
Wynagrodzenie poniżej minimalnej krajowej otrzymują płytkarze, stolarze i murarze. Stawki te są oparte o krótszy tydzień pracy i nie uwzględniają wynagrodzeń za nadgodziny, które są popularne w tej branży.
We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Dotyczy on wielu grup pracowniczych, z pewnymi wyjątkami, jak np. przedstawiciele handlowi czy sprzątaczki. Stawki wynagrodzenia za godziny nadliczbowe są ustalane dla wielu sektorów specjalnym układem zbiorowym. Jeśli takiego ustalenia nie ma, to pracownikowi przysługują stawki ustalone prawem: dodatkowe 25 proc. za pierwszych osiem godzin nadliczbowych lub dodatkowe 50 proc. za każdą kolejną godzinę ponad powyższą wartość.
Gastronomia we Francji
Sektorem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród Polaków podejmujących pracę we Francji jest gastronomia. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć kucharze – około 1 700 euro miesięcznie. Wśród kolejnych zawodów są kierownicy sali, którzy zarabiają od 1 400 euro do 1 550 euro oraz cukiernicy z wynagrodzeniem miesięcznym do 1 500 euro brutto. Polacy pracujący jako barmani i kelnerzy mogą liczyć na zarobek do 1400 euro brutto. Do ich wynagrodzenia dochodzą jeszcze napiwki. Najmniej otrzymują pracownicy na stanowiskach pomocy kuchennej, od 1 100 euro za miesiąc.
W Holandii najpopularniejsze rolnictwo
Płaca minimalna w Holandii wynosi 1 465 euro, ale nie jest taka sama dla każdego. Osoby młode mogą zacząć legalną pracę w wieku 15 lat. Wtedy ustawowo przysługuje im niecałe 500 euro brutto za 140 godzin pracy. Następnie zarobki wzrastają od 15 proc. do 18 proc. z każdym kolejnym ukończonym rokiem życia, aż do 23 lat.
Najwięcej Polaków w Holandii podejmuje się pracy w szklarniach. Tam do ich obowiązków należy pielęgnacja roślin, czyli m.in. ich podlewanie, nawożenie, podcinanie, ścinanie, pakowanie oraz załadunek. Oferty pracy są w większości skierowane do młodych kobiet. Znajomość języka zazwyczaj nie jest wymagana. Osoby zatrudnione na tym stanowisku zarabiają średnio od 9 euro do 10 euro na godzinę brutto (tygodniowo pracują 40 godzin). Bardzo często też można się spotkać z tym, że pracodawca oferuje za drobną opłatą albo całkowicie za darmo nocleg oraz ubezpieczenie.
Popularne są także prace sezonowe przy zbieraniu warzyw i owoców. W Holandii są to głównie zbiory truskawek, czereśni, borówek, pomidorów, papryki oraz ogórków. Wynagrodzenie kształtuje się od 8,5 euro do 9,2 euro za godzinę pracy.
Polacy mogą zarobić w Holandii wykonując prace dodatkowe, jak wykładanie towarów na półki sklepowe – średnio od 9 do 13 euro za godzinę, rozładowywanie kontenerów do 10 euro, sortowanie śmieci - około 8,7 euro za godzinę. Przy opiece na dziećmi lub starszymi osobami można liczyć na zarobek rzędu ok.7 euro za godzinę.