Trwa ładowanie...

Zarobki polskich lekarzy za granicą są kilka razy wyższe

Za granicą lekarze mogą zarobić dużo więcej niż w Polsce, mimo to pięciokrotnie spadła liczba medyków szukających zajęcia za granicą. Teraz, jeśli jadą tam do pracy, to tylko na krótko.

Zarobki polskich lekarzy za granicą są kilka razy wyższe
d1onql5
d1onql5

Za granicą lekarze mogą zarobić dużo więcej niż w Polsce, mimo to pięciokrotnie spadła liczba medyków szukających zajęcia za granicą. Teraz, jeśli jadą tam do pracy, to tylko na krótko, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W zeszłym roku do pracy za granicą wyjechało zaledwie 363 lekarzy. To pięciokrotnie mniej niż w 2005 r. - wtedy chętnych do zarobkowania poza krajem było 1711 medyków.

Nasi lekarze wolą teraz podejmować pracę w zagranicznych placówkach w weekendy lub na zasadach rotacyjnych, nie rezygnując z posady w kraju. Jadą na kilka dni do jednego z unijnych krajów, tam wykonują zabiegi lub dyżurują i z dodatkowymi kilkoma tysiącami euro w kieszeni wracają do Polski do swojej stałej pracy.

Jak wynika z ostatnich, jeszcze niepublikowanych badań, przeprowadzonych przez Naczelną Radę Lekarską, na które powołuje się "DGP", lekarze to jedna z najbardziej usatysfakcjonowanych grup społecznych w Polsce. Potwierdza to także Diagnoza Społeczna - jeśli chodzi o poziom zadowolenia ze swojej sytuacji materialnej, znaleźli się na drugim miejscu, zaraz po wysokiej kadrze kierowniczej.

Ile zarabiają lekarze?

W zależności od stażu pracy, specjalizacji i formy zatrudnienia. Lekarze we własnym gabinecie mogą zarobić 20 tys. złotych, z czego muszą opłacić pracowników, uregulować czynsz i doposażać gabinet w sprzęt. Natomiast ci na kontrakcie około 15 tys złotych, ale we własnym zakresie opłacają składki. Wszyscy są też zobowiązani dbać o podnoszenie poziomu wiedzy. Oznacza to m.in. wyjazdy na sympozja i konferencje.

d1onql5

Lekarze na etatach w szpitalach i przychodniach nie mają na głowie tych wszystkich kosztów. Zarabiają jednak znacznie mniej - zależnie od stopnia specjalizacji, przeciętnie od 3 do 5 tys. zł. Natomiast zarobki lekarza tuż po studiach oscylują najczęściej w granicach 2 tys. zł. Tymczasem jego kolega ze „starej” Europy może zarobić nawet ponad 10 tys. zł!

AS/Tomasz Kowalczyk

d1onql5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onql5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj