Zarząd NBP pod kierownictwem Wiesiołka podtrzymuje opinię ws FCL i zysku NBP
Zarząd NBP pod kierownictwem Piotra Wiesiołka, który zastąpił tragicznie zmarłego prezesa Sławomira Skrzypka podtrzymuje opinię ws FCL i zysku NBP, i wzywa do kompromisu.
14.04.2010 | aktual.: 14.04.2010 15:12
Zarząd NBP pod kierownictwem Piotra Wiesiołka, który zastąpił tragicznie zmarłego prezesa Sławomira Skrzypka podtrzymuje opinię ws FCL i zysku NBP, i wzywa do kompromisu.
Zarząd banku centralnego pod nowym kierownictwem nie zmienia opinii w sprawie wysokości i podziału zysku z NBP ani w sprawie przedłużenia linii kredytowej z MFW - co od kilku tygodni jest źródłem kontrowersji między zarządem NBP, RPP i rządem polskim - napisał we wstępie do wywiadu z prezesem Wiesiołkiem portal Obserwatorfinansowy.pl.
"Ale zawsze warto szukać kompromisu. Aby jednak mogło to nastąpić, wszystkie strony muszą wykazać się odpowiedzialnością, zdolnością do ustępstw i umiejętnością działania bez emocji" - powiedział portalowi Obserwatorfinansowy.pl. Piotr Wiesiołek.
Narodowy Bank Polski uważa, że Polska nie potrzebuje ubiegać się kolejny raz o elastyczną linię kredytową (FCL) z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Odmiennego zdania jest rząd, który chciały przedłużyć FCL.
Z kolei w sprawie zysku 30 marca 2010 r. Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę z 19 grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw.
Zdaniem zarządu NBP procedura zastosowana przez RPP, w ramach której Rada podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę Nr 9/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r., jak również treść tej uchwały obciążone są bardzo poważnymi wadami prawnymi.
Wiesiołek powiedział także, że NBP będzie działał na rzecz stabilizacji kursu.
"W każdej gospodarce gwałtowne wahania na rynkach walutowych są niekorzystne. Utrzymanie stabilności złotego należy do podstawowych zadań banku centralnego, i Narodowy Bank Polski będzie konsekwentnie je realizował" - powiedział.
NBP w ubiegły piątek przeprowadził interwencje na rynku FAX. (PAP)
map/ gor/