Zastrzegłeś numer PESEL? Ministerstwo ma do ciebie ważną wiadomość

Ochrona numeru PESEL przed nieautoryzowanym wykorzystaniem to kluczowy aspekt w walce z oszustwami. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że można w dowolnym momencie cofnąć zastrzeżenie numeru, lecz jego ponowne zastrzeżenie może potrwać od 30 minut do nawet 12 godzin.
Na zmianę statusu zastrzeżenia numeru PESEL trzeba czekać
Na zmianę statusu zastrzeżenia numeru PESEL trzeba czekać
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski
oprac. PAM

Od listopada 2023 roku w aplikacji mObywatel pojawiła się funkcja pozwalająca na zastrzeżenie numeru PESEL. To innowacyjne narzędzie, wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji, ma ochronić przed oszustami wykorzystującymi cudze dane do zaciągania kredytów. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL można przeprowadzić poprzez aplikację mObywatel, na stronie internetowej mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy. Bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia powoduje, że numer będzie odblokowany aż do momentu ponownego zablokowania. Dostępna jest także opcja tymczasowego cofnięcia zastrzeżenia, co umożliwia ustawienie, kiedy numer PESEL ma być ponownie zablokowany, zapewniając większą elastyczność w zarządzaniu bezpieczeństwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Weszli z dzieckiem w wózku na przejście. Auto się nie zatrzymało

Ministerstwo Cyfryzacji podaje przykłady, które pomagają lepiej zrozumieć działanie tego systemu. Ania, po cofnięciu zastrzeżenia swojego numeru PESEL, musiała odczekać 30 minut przed jego ponownym zastrzeżeniem po zakupie sprzętu AGD. Natomiast Marcin, nieświadomy, że jego PESEL jest zastrzeżony, dowiedział się w banku, że musi czekać 12 godzin na możliwość wypłaty środków. System taki ma na celu ochronę przed oszustwami typu "na wnuczka" czy "na policjanta".

Konieczność zdjęcia zastrzeżenia numeru PESEL może wystąpić przy zawieraniu umów z różnego rodzaju firmami i instytucjami, w tym bankami, wierzycielami, notariuszami oraz operatorami telekomunikacyjnymi.

Od 1 czerwca 2024 roku w przypadku, gdy ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, poszkodowana osoba nie będzie musiała spłacać tego zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim zawrą umowę pożyczki, będą musiały weryfikować dane w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Po zgłoszeniu zgubienia dowodu osobistego uruchamiany jest automatyczny system zastrzeżenia PESEL, co nie ma wpływu na wydanie nowego dokumentu. Do tej pory z opcji zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało już ponad 4 miliony Polaków.

Źródło artykułu:WP Finanse
dowód osobistypeselministerstwo cyfryzacji

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)