Ważna wiadomość dla osób, które zastrzegły PESEL. Resort zabrał głos
04.12.2024 | aktual.: 04.12.2024 18:32
Od listopada 2023 roku w aplikacji mObywatel wprowadzono możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Stworzone przez Ministerstwo Cyfryzacji rozwiązanie ma na celu ochronę przed nieuczciwymi praktykami, takimi jak zaciąganie pożyczek na czyjeś nazwisko. Szczegóły znajdziecie tutaj.
Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo Cyfryzacji podaje przykłady, które pomagają lepiej zrozumieć działanie tego systemu. Ania, po cofnięciu zastrzeżenia swojego numeru PESEL, musiała odczekać 30 minut przed jego ponownym zastrzeżeniem po zakupie sprzętu AGD. Natomiast Marcin, nieświadomy, że jego PESEL jest zastrzeżony, dowiedział się w banku, że musi czekać 12 godzin na możliwość wypłaty środków. System taki ma na celu ochronę przed oszustwami typu "na wnuczka" czy "na policjanta".
Istnieje wiele sytuacji, w których konieczne jest cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL, na przykład przy podpisywaniu umów z firmami i instytucjami takimi jak banki, wierzyciele, notariusze czy operatorzy telekomunikacyjni.
Zastrzeżenie numeru PESEL
Od 1 czerwca 2024 roku, jeśli ktoś zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu używając zastrzeżonego numeru PESEL, osoba poszkodowana będzie zwolniona z obowiązku spłacania tej należności. Wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzać dane w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL przed przystąpieniem do zawarcia umowy pożyczki.
W przypadku zgłoszenia zgubienia dowodu osobistego, automatycznie aktywuje się system zastrzegania PESEL. Nie wpływa to jednak na wydanie nowego dokumentu. Z tej usługi ochrony numeru PESEL skorzystało już ponad 4 miliony Polaków.