Trwa ładowanie...
ukraina
28-04-2014 15:30

Zawarto porozumienie o dostawach gazu ze Słowacji na Ukrainę

Operatorzy ze Słowacji i Ukrainy podpisali w poniedziałek memorandum o zwrotnych dostawach gazu na Ukrainę przez niewielki gazociąg Vojany-Użhorod. Ma on umożliwić dostawy do 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie; większe nie są możliwe bez zgody Gazpromu.

Zawarto porozumienie o dostawach gazu ze Słowacji na UkrainęŹródło: AFP, fot: Genia Savilov
d3hfd05
d3hfd05

Podpisy pod dokumentem złożyli w Bratysławie przedstawiciele słowackiego i ukraińskiego operatora gazociągów, Eustream i Ukrtranshaz. W ceremonii wzięli udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, słowacki premier Robert Fico, a także ukraiński minister energetyki Jurij Prodan. KE pośredniczyła w negocjacjach.

- To ważny pierwszy krok w kierunku zdywersyfikowania źródeł dostaw gazu dla Ukrainy, który przyczynia się do większego bezpieczeństwa energetycznego wschodniej Europy i UE - oświadczył Barroso. Dodał, że memorandum świadczy o silnym zaangażowaniu UE na rzecz wsparcia sektora energetycznego Ukrainy.

Z kolei komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger skomentował, że poniedziałkowa umowa jest "krokiem milowym", który umożliwi dostawy gazu ze Słowacji na Ukrainę i wzmocni więzi pomiędzy unijnym i ukraińskim rynkiem energii. - Gaz ze Słowacji będzie znaczącym dodatkiem do ilości gazu jakie Ukraina już może importować z Węgier i z Polski. Dostawy z krajów UE oferują Ukrainie dostęp do gazu wycenianego według jasnych i transparentnych zasad - zaznaczył w oświadczeniu Oettinger.

Ukraina szuka nowych dróg dostaw gazu, ponieważ Gazprom niemal podwoił cenę gazu dla tego państwa.

d3hfd05

- Rozwiązanie przewidziane w memorandum dotyczy gazociągu Vojany w miejscowości Velke Kapuszany po stronie słowackiej, który będzie w krótkim okresie zmodernizowany. Jest jasna perspektywa, że od jesieni 2014 roku ze Słowacji na Ukrainę może płynąć 20 mln metrów sześciennych gazu dziennie. To odpowiada ok. 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie - poinformowała w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka KE ds. energii Sabine Berger.

Dodała, że zwrotny przepływ gazu rurociągiem Vojany jest pierwszym krokiem i dalsze opcje będą oceniane pod kątem prawnym oraz technicznym. Obecna opcja dotyczy rurociągu biegnącego do magazynu w Użhorodzie, na Ukrainie. Konieczne jest zbudowanie krótkiego konektora do głównej rury tranzytowej po słowackiej stronie przepompowni w miejscowości Velke Kapuszany.

Ukrainie zależy jednak na większych dostawach gazu ze Słowacji (do 30 mld metrów sześciennych rocznie), a takie są możliwe jednym z czterech głównych międzynarodowych gazociągów tranzytowych. Tymczasem bez zgody Rosji i Gazpromu taki "duży rewers" nie jest możliwy, bo byłby on sprzeczny z zobowiązaniami słowackiego operatora gazociągów Eustream. Komisja Europejska ma być zaangażowana także w te rozmowy z Rosją.

Wraz z memorandum operatorzy podpisali w poniedziałek porozumienie określające techniczne szczegóły zwrotnego przepływu gazu gazociągiem Vojany.

Ukraina zużywa około 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie przy własnym wydobyciu wynoszącym ok. 20 mld.

Julita Żylińska

d3hfd05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hfd05