Trwa ładowanie...
d1cjvfy
25-09-2014 13:55

ZBP: Liczba aktywnych klientów indyw. bankowości internetowej wzrosła o 2,5% r/r

Warszawa, 25.09.2014 (ISBnews)  - Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła 23,224 mln na koniec II kw., co oznacza wzrost o 9,6% w skali roku. Jednocześnie o 2,51% w skali roku do 12,266 mln zwiększyła się liczba tych aktywnych klientów, zaś w ujęciu kwartalnym nastąpił spadek o 3,88%, podał Związek Banków Polskich (ZBP) w raporcie NetB@nk.

d1cjvfy
d1cjvfy

Dostęp do rachunku drogą elektroniczną posiada 2,012 mln firm, tj. o 8,1% więcej w ujęciu rocznym i o 1,9% w skali kwartału. Liczba aktywnych klientów MSP wzrosła o 7,8% w skali roku i o 3,23% w ujęciu kwartalnym.

"Pozytywne sygnały płynące z rynku przekładają się na oczekiwania konsumentów i przedsiębiorców. Drugi kwartał był bardzo dynamicznym okresem dla rozwoju bankowości internetowej. Co ważne, widoczny jest także wzrost zaufania do tego typu usług, o czym świadczy choćby przyrost średniej wartości rozliczeń wśród aktywnych klientów indywidualnych. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach te trendy będą kontynuowane" - poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podczas konferencji prasowej.

W II kwartale nastąpił spadek liczby aktywnych klientów mających dostęp do bankowości internetowej o ponad 3%, choć w skali roku zanotowano wzrost o 2,5%.

"Spadek liczby aktywnych klientów indywidualnych w ujęciu kwartalnym w naszej ocenie wynika z faktu, że część osób, które dotychczas korzystały z bankowości elektronicznej 'przesiadła' się na bankowość mobilną. Polacy bardzo dobrze przyjęli bankowość mobilną, są otwarci na nowe rozwiązania, dlatego spodziewam się, że w kolejnych kwartałach również możemy obserwować spadki liczby klientów, którzy załatwiają swoje sprawy z bankiem nadal przy użyciu telefonu" - podkreślił wiceprezes Mirosław Groszek.

d1cjvfy

Dodał, że warto zauważyć, iż jednocześnie rośnie średnia wartość rozliczeń aktywnego klienta indywidualnego na miesiąc. Na koniec II kw. wyniosła ona 6 059 zł, co oznacza wzrost o 6,0% w skali roku i o 10,1% w ujęciu kwartalnym.

Liczba transakcji bezgotówkowych realizowanych kartami zwiększyła się o 21,9% r/r i o 11,7% w ujęciu kwartalnym do 435,75 mln, zaś wartość tych transakcji była wyższa o 16,1%% w ujęciu rocznym i o 12,7% kw/kw.

Związek podał, że ogólna liczba transakcji gotówkowych zrealizowanych kartami w II kw. br. była wyższa o 1,1% r/r i o 6,8% w skali kwartału i wyniosła 204,25 mln. Wartość tych transakcji wyniosła 78,5 mld zł, co oznacza wzrost o 10,4% kw/kw oraz wzrost o 4,5% w skali roku.

ZBP szacuje, że ogólna liczba kart płatniczych wzrosła o ponad 500 tys. (1,45%) w skali kwartału i wyniosła na koniec II kw. 35,25 mln sztuk. W skali roku wzrost sięgnął 2,5%.

Związek podał, że nasycenie kartami płatniczymi w Polsce wynosi obecnie ok. 0,92 per capita. Oznacza to, że dystans dzielący do europejskiego poziomu (średnio 1,46 kart per capita - dane z 2012 r.) jest coraz mniejszy, ale przestrzeń dla wzrostu jest jeszcze duża i długoterminowo będziemy obserwować wzrosty liczby kart.

(ISBnews)

d1cjvfy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cjvfy