Trwa ładowanie...
gdzie na urlop
06-07-2011 10:48

Zbyt długi urlop źle na nas wpływa

Urlop nie może być ani za krótki, ani za długi. Ale najważniejsze jest to, w jaki sposób go spędzamy.

Zbyt długi urlop źle na nas wpływa
d38xyw9
d38xyw9

Naukowiec z Izraela mierzył poziom stresu u 800 pracowników przed wakacjami, podczas ich trwania i zaraz po powrocie do warsztatu, fabryki czy biura. Ich urlopy trwały od 3 dni do nawet roku. Wyniki badania zaskoczyły samego uczonego. Otóż ludzie, którzy odpoczywali bardzo długo, byli niemal tak samo spięci i rozdrażnieni, jak ci, którzy na naładowanie akumulatorów mieli zaledwie weekend. Optymalny czas wakacyjnej laby – według prof. Edena – to trzy tygodnie. Tyle czasu wystarcza, żeby się zresetować, a jednak nie wypaść – w sensie psychicznym – z zawodowego czy biznesowego obiegu.

O jakości urlopu decyduje jednak nie tylko czas jego trwania. Istotniejsze jest to, jak intensywnie z niego korzystamy. Część pracowników jest na wczasach tylko ciałem: opalają się na plaży, pluskają w jeziorze czy w morzu, chodzą po górach, ale myślami nadal tkwią w swoich codziennych obowiązkach. Psycholog z Tel Aviv University nie ma wątpliwości: takie wakacje nic nie dają.

- Najbardziej zestresowani są ci, którzy „pod palmami” załatwiają interesy, dzwonią do pracy i odpowiadali na służbowe e-maile – mówi prof. Dov Eden.

MS
/AS

d38xyw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38xyw9