ZCH Police dywersyfikują dostawy gazu do Zakładów
03.12. Szczecin (PAP) - Zakłady Chemiczne Police zawarły nowe umowy na dostawy gazu ziemnego. Dostawcami będą polska Grupa Energetyczna EGESA i niemiecka spółka E.ON Ruhrgas AG -...
03.12. Szczecin (PAP) - Zakłady Chemiczne Police zawarły nowe umowy na dostawy gazu ziemnego. Dostawcami będą polska Grupa Energetyczna EGESA i niemiecka spółka E.ON Ruhrgas AG - poinformowały służby prasowe Zakładów.
Kontrakty obejmują kilka procent rocznego zużycia gazu Polic i będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. do 1 stycznia 2015 r. Spółka zapewnia, że strategicznym partnerem w zakresie dostaw gazu ziemnego jest i będzie PGNiG.
Według planu na 2013 firma zamierza zużyć 560 mln m sześc. gazu.
"Umowy z dostawcami gazu ziemnego, zawarte przez Police, wpisują się w długofalową politykę dywersyfikacji źródeł dostaw tego surowca oraz optymalizacji kosztów w ramach Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Jednocześnie spółka zapewnia, że strategicznym partnerem w zakresie dostaw błękitnego paliwa jest i będzie PGNiG" - powiedział prezes Polic Krzysztof Jałosiński.
W październiku 2012 r. Police informowały o podpisaniu umowy na dostawę gazu ziemnego z HANDEN Sp. z o. o. należącym do niemieckiego koncernu energetycznego VNG.
Regulacje zapisane w tych trzech umowach dotyczą 30 proc. gazu dostarczanego do Zakładów od przyszłego roku. 70 proc. nadal będzie pochodzić z PGNiG.
Spółka, podając w listopadzie 2012 r. wyniki za trzecim kwartał tłumaczyła, że są one dobre m.in. dlatego, że dywersyfikacja źródeł dostaw gazu pozwoliła uzyskać jego niższe ceny.
Police to jeden z największych konsumentów gazu ziemnego w Polsce. Od września 2011 r. należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Do Zakładów Azotowych w Tarnowie trafiło 66 proc. akcji Polic. Pozostałe udziały Polic należą do Agencji Rozwoju Przemysłu (8,81 proc.), Skarbu Państwa (7,07 proc.) i innych akcjonariuszy (18,12 proc.).
Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 r. zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Dzięki sprzedaży ok. 50 proc. produkcji na rynkach zewnętrznych, zakłady są jednym z większych polskich eksporterów. Spółkę wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja do produkcji bieli tytanowej.
W lipcu 2005 roku Zakłady Chemiczne Police zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zatrudnia ok. 2,4 tys. osób. (PAP)
epr/ je/ osz/