Trwa ładowanie...
d4lcboh
14-01-2016 16:18

ZCh Police mają porozumienia ws. kształcenia przyszłych pracowników zakładu PDH

Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police zawarły porozumienie w sprawie utworzenia nowych kierunków kształcenia z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT) w Szczecinie oraz Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Otwarcie nowej specjalizacji na ZUT jest bezpośrednio związane z budową w Policach instalacji do produkcji propylenu metodą PDH, wartej ok. 1,7 mld zł, podała spółka.

Share
d4lcboh

"Instalacja PDH to gigantyczny projekt, największa inwestycja w historii polskiej chemii ciężkiej. Dzięki niej wzmocnimy swoją pozycję na rynku i poprawimy wyniki finansowe. Przy budowie instalacji pracować będzie około 1 000 osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnimy około 200 osób. Dzięki porozumieniu z ZUT będziemy mogli przyjmować do pracy młodych ludzi kształconych specjalnie pod kątem tej inwestycji, co na pewno ułatwi pełne wykorzystanie jej możliwości" - powiedział prezes Krzysztof Jałosiński, cytowany w komunikacie.

Rezultatem porozumień jednostek naukowych z Grupą Azoty Police jest otwarcie dwóch kierunków kształcenia. Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin to nowa specjalizacja dostępna dla studentów Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Natomiast uczniowie polickiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą mogli kształcić się w kierunku Technik technologii chemicznej, wyjaśniono.

Otwarcie nowej specjalizacji na ZUT jest bezpośrednio związane z flagową inwestycją Polic - budową instalacji do produkcji propylenu metodą PDH. Spółka PDH Polska, odpowiedzialna za realizację inwestycji, sfinansuje wraz z Grupą Azoty Police wyposażenie laboratoriów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie, podsumowano w komunikacie.

W marcu ub. r. Grupa Azoty podała, że spodziewa się, że inwestycja w instalację produkcji propylenu metodą PDH w Policach zwiększy przychody Zakładów Chemicznych Police o ok. 2 mld zł rocznie. Uruchomienie instalacji planowane jest na 2019 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)

d4lcboh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lcboh
d4lcboh