Trwa ładowanie...
dqiaaph

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

...

dqiaaph
dqiaaph

28.9.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w sierpniu.

DARIUSZ FILAR - 23.9 - DZIENNIKARZOM NA KONFERENCJI

"Nie można oczekiwać, że spełnimy kryterium inflacyjne w 2010 roku. To się przesuwa na 2011 rok lub nawet jeszcze dalej".

====================================================

dqiaaph

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 22.9 - RADIO PIN

"Musimy patrzeć nie tylko przez pryzmat inflacji, ale także stanu gospodarki. Jeżeli wzrost w strefie euro może się rozłożyć w czasie, musimy działać tak, aby nasza gospodarka mogła utrzymać stabilny poziom".

"Ostatnie sygnały z obszaru polityki fiskalnej nie pozostają neutralne na naszą postawę. Wcale nie jest tak, że członkowie RPP patrzą wyłącznie jednokierunkowo. Mamy dosyć mieszane sygnały ze strefy realnej gospodarki, obserwujemy coraz bardziej przyspieszające bezrobocie. To wszystko trzeba będzie brać pod uwagę".

====================================================

dqiaaph

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 22.9 - RZECZPOSPOLITA

"Kredyt dyskontowy i wydłużenie zapadalności repo mogą pomóc bankom. Moje zastrzeżenia odnoszą się do zakupu obligacji banków przez NBP".

====================================================

MARIAN NOGA - 22.9 - TVN CNBC

"Stopy będzie można podnieść, kiedy domknie się ujemna luka popytowa, to może być w lipcu, sierpniu 2010. Jeśli inflacja będzie wówczas powyżej celu, to można spodziewać się podwyżki stóp, ale to już będzie decyzja przyszłej Rady".

dqiaaph

"Uważam, że nastawienie powinno być już neutralne. Inflacja do końca roku wzrośnie, to będzie 3,9-4,0 proc. w grudniu, średniorocznie to będzie 3,6-3,7 proc.".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 21.9 - TVN CNBC

"Pierwsza sprawa, którą RPP, w świetle tych danych (sierpniowych - PAP), powinna zrobić, to wycofać się ze zdania, które było w naszych komunikatach w ostatnich miesiącach, mówiącego o tym, że w perspektywie oddziaływania stóp procentowych, inflacja ukształtuje się z większym prawdopodobieństwem poniżej celu".

dqiaaph

"Teraz trzeba powiedzieć, że w najlepszym razie ukształtuje się z równym prawdopodobieństwem poniżej i powyżej. Prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu praktycznie w tej chwili znika".

====================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 18.9 - PAP

"Dobrych informacji z gospodarki w ostatnich miesiącach przybywa. Stopniowe zmiany w bilansie ryzyk przemawiają w moim przekonaniu na rzecz przejścia na nieformalne nastawienie neutralne w polityce pieniężnej".

dqiaaph

"Prawdopodobieństwo wystąpienia jakichś poważniejszych szoków do końca kadencji obecnej RPP jest raczej niewielkie. W związku z tym byłoby dobrze zmienić to nastawienie. W jakimś sensie to by też stabilizowało sytuację makroekonomiczną w okresie przejściowym między jedną a drugą Radą. Byłoby to wygodne dla obecnej i nowej Rady i odpowiadałoby rzeczywistej sytuacji, kiedy bilans ryzyk się wyrównał".

"Wydłużenie operacji repo na rok jest mało dyskusyjne, ale inne proponowane narzędzia z punktu widzenia współczesnych standardów bankowości centralnej i polityki pieniężnej są dużo bardziej dyskusyjne".

====================================================

dqiaaph

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 18.9 - PAP

"Na ten temat będziemy jeszcze rozmawiać (o zmianie nieformalnego nastawienia RPP w pol. pieniężnej - PAP). Mamy mieszane sygnały ze sfery realnej, jest polityka fiskalna - przewidywania budżetu na rok przyszły na pewno nie są neutralne dla naszych rozważań". Skrzypek na pytanie, czy RRP w październiku po zapoznaniu się z projekcją mogłaby zmienić swoje nieformalne nastawienie powiedział: "Nie jest to wykluczone".

====================================================

JAN CZEKAJ - 17.9 - TVN CNBC

"Po danych o produkcji zapewne jakiś niedosyt pozostaje. Myślę jednak, że rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami, a wynikiem była nieduża. Nie sądzę, żeby dane te mogły zmieniać obraz całej gospodarki".

"Nie wykluczam obniżki (stóp proc. - PAP), ale prawdopodobieństwo to nie jest duże. Rada raczej na pewno będzie czekać na październikową projekcję".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 17.9 - PAP

"Jeżeli kolejne dane dotyczące procesów zachodzących w sferze realnej będą nadal mało optymistyczne, to niewykluczone, że powinniśmy jeszcze podjąć działania mające na celu pobudzenie tych procesów w postaci jeszcze jednej obniżki stóp procentowych".

"W tej chwili jednak, przed nową projekcją inflacji nie wydaje mi się, żeby można było odpowiedzialnie ocenić, jakie są perspektywy na przyszły rok. Trudno też mówić, jakie powinny być decyzje RPP, w którą stronę skierowane".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 17.9 - RADIO PIN

"Nasze stanowisko, które się rysuje od dłuższego czasu jest takie, że dostosowaliśmy realny poziom stóp procentowych do silnego osłabienia koniunktury na początku tego roku. Potem te zmiany to już było tylko dostosowanie do poziomu realnego stóp procentowych, który był niski".

"Teraz już ewentualne zmiany nominalnej wysokości stóp procentowych są mało prawdopodobne".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 17.9 - GAZETA WYBORCZA

"(...) Z obecną sytuacją Rada wiele zrobić nie może. W tej chwili musimy myśleć o tym, jaka inflacja będzie na przełomie 2010 i 2011 r. W świetle tych danych, które mamy, czyli m.in. na temat dynamiki wynagrodzeń, dynamiki cen energii, dynamiki kredytu, wydaje się, że taka stopa procentowa, jaka jest, umożliwi osiągnięcie poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 16.9 - GAZETA PRAWNA

"To jak powinna wyglądać polityka pieniężna w następnych miesiącach, będzie zależało od tego, czy gospodarka zacznie przyspieszać".

"Jeśli tak, to trzeba będzie dostosować politykę pieniężną do tego wydarzenia - czyli ją powolutku zacieśniać".

"Nowa projekcja inflacji zostanie opublikowana dopiero w październiku. Zobaczymy co się w niej znajdzie".

====================================================

STANISŁAW OWSIAK - 15.9 - PAP

"Najnowsze dane o inflacji zasadniczo nie zmieniają oceny dotyczącej jej perspektyw. Wcześniej można było oczekiwać, że dojście do celu 2,5 proc. będzie szybsze. Te dane nie wskazują na to, że tak będzie. Inflacja bieżąca kształtuje się na podwyższonym poziomie od kilku miesięcy, dojście do celu może się nieco wydłużyć".

"Są to dane, które nie stanowią argumentu za ewentualnym łagodzeniem polityki pieniężnej".

"Moim zdaniem nie wydaje się, aby w perspektywie kadencji obecnej RPP nastąpiła zmiana oceny (dot. prawdopodobieństwa ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego - PAP).

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 14.9 - TVN CNBC

"Polska gospodarka się ożywia, pewnie będziemy dyskutowali, czy nastawienie zmienić (nieformalne nastawienie RPP w polityce pieniężnej - PAP), jakkolwiek to nie ma takiego bardzo dużego znaczenia".

"Nawet przy nastawieniu neutralnym, i to na dodatek nieformalnym, teoretycznie jakieś zmiany stóp procentowych są niewykluczone, jakkolwiek na razie sytuacja w polskiej gospodarce czyni taki scenariusz nie za bardzo prawdopodobnym".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 14.9 - TVN CNBC

"Wydaje mi się, że takie rzeczy, jak upadek Lehman Brothers długo nie nastąpią, to już było, teraz sytuacja będzie się uspakajała. Myślę, że złoty będzie sobie fluktuował, biorąc pod uwagę taki średni okres, gdzieś w pobliżu kursu równowagi".

"Jeśli się weźmie wykres realnego efektywnego kursu złotego deflowanego przez jednostkowe koszty pracy, to przez ostatnie ileś lat nic jakiegoś dramatycznego się ze złotym nie działo i ja nie widzę powodu, żeby nie miało być tak dalej".

"Możemy powiedzieć, że pewnie ten kurs równowagi teraz jest troszkę niższy, niż był w latach, powiedzmy, 2006-2007".

====================================================

MARIAN NOGA - 10.9 - GAZETA PRAWNA

"Bardzo ryzykowne jest opieranie niemal połowy finansowania deficytu na dużych wpływach z prywatyzacji. (...) Gdyby nie udało się osiągnąć planowanych wpływów z prywatyzacji, to byłoby ryzyko przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB. A deficyt działałby bardzo proinflacyjnie".

"Według mnie niedoszacowane są za to wpływy z dywidend. Podejście rządu jest tu zbyt zachowawcze, bo jest szansa, że dywidendy będą znacznie wyższe niż zapisane 4 mld zł".

====================================================

JAN CZEKAJ - 8.9 - TVN CNBC

"Przy niezmienionych innych wskaźnikach budżetu większy deficyt jest czynnikiem inflacjogennym, ale tylko w momencie, gdy pojawi się większy popyt. Nie ulega wątpliwości, że większy deficyt budżetowy będzie kreował większy popyt".

"Rada na to patrzy i oceni czy może się to przyczyniać do wzrostu inflacji. Nie można zapominać, że nadal mamy inflację ponad to, co przyjęliśmy za cel polityki pieniężnej".

"Obecnie sytuacja w RPP jest w miarę zrównoważona. Dynamika wzrostu PKB nie jest na poziomie satysfakcjonującym Radę, a z drugiej strony inflacja jest wyższa niż zakłada cel".

"Wysoki deficyt może być zachętą RPP do zmiany kierunku polityki pieniężnej, ale ważniejsze będą dane z gospodarki".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 8.9 - DZIENNIKARZOM NA KONFERENCJI

(Na pytanie o wpływ polityki fiskalnej na politykę pieniężną)

"Te oceny są jeszcze przed nami. Nie zgodzę się jednak z opinią, że ten poziom polityki fiskalnej jest zupełnie neutralny dla polityki monetarnej".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 8.9 - DZIENNIKARZOM NA KONFERENCJI

"W październiku mamy projekcję inflacji. To będzie czas na ewentualną korektę tego nastawienia - (nieformalnego łagodnego nastawienia RPP - PAP), jeśli będzie do niej podstawa".

"Jeśli projekcja zmieni na tyle istotnie perspektywę średniookresową, to będzie można uznać, że przejście z łagodnego nastawienia na neutralne jest zasadne".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 8.9 - TVN CNBC

"Wzrost (PKB - PAP) w tym roku będzie zbliżony do 1 proc., a w przyszłym roku do 2 proc."

"Inflacja powinna spadać, gdyż pewne procesy zawsze dokonują się z opóźnieniem, i w roku przyszłym powinna powrócić w okolice celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc."

====================================================

DARIUSZ FILAR - 7.9 - TOK FM

"Jeśli budżet w 2010 r. zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami MF, z punktu widzenia RPP, będzie to neutralne, a nowa Rada będzie się mogła koncentrować na inflacji".

"To co się dzieje wokół budżetu ma pośredni wpływ na Radę i stopy procentowe. Od tego jak się będzie kształtować budżet, będzie zależało pole dla polityki pieniężnej".

====================================================

MARIAN NOGA - 7.9 - TVN CNBC

"Liczba 52 mld zł (deficyt budżetowy w 2010 - PAP) jest nową dla nas jako RPP, ale w mojej optyce nic się nie zmienia. W tym roku inflacja będzie tylko wzrastała. Poczekajmy na dane za sierpień, moim zdaniem inflacja wyniesie 3,7 proc. w sierpniu, a w grudniu 4 proc."

"W całym roku CPI ukształtuje się na poziomie 3,6-3,7 proc. Nie ma tutaj miejsca na luzowanie polityki monetarnej".

====================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 4.9 - PAP

"Realna stopa procentowa wynosi zero lub jest lekko ujemna, w związku z tym nie ma co reagować stopą procentową. Dalsza jej redukcja raczej nie będzie stymulatorem do podejmowania decyzji inwestycyjnych".

"Jeżeli jest to narzędzie, którego działanie osłabło, powstaje pytanie, czy należy zapowiadać, że może jeszcze dojść do cięcia stóp procentowych, czyli pójścia jeszcze bardziej w dół z realną stopą procentową, w kierunku negatywnym. Mówienie o tym, że mamy nastawienie łagodne, zaczyna się nieco rozmijać ze stanem rzeczywistym".

====================================================

JAN CZEKAJ - 1.9 - PAP

"Jeśli chodzi o uwarunkowania dotyczące kolejnych decyzji RPP, mamy szybszy wzrost gospodarczy i relatywnie wysoką inflację. Jeżeli PKB rośnie szybciej, niż oczekiwano, a podwyższona inflacja utrzymuje się, to wniosek jest oczywisty, w jakim kierunku to działa".

"Wpływ tych danych (na decyzje RPP - PAP) wydaje się być oczywisty, kierunek jest jasny, natomiast otwartą kwestią pozostaje siła zachodzących zmian".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 31.8 - GAZETA PRAWNA

"Gospodarka nabiera impetu sama z siebie, więc nie ma żadnego uzasadnienia stymulowania jej obniżkami stóp procentowych. Jesteśmy w sytuacji, kiedy stopy na jakiś czas należy ustabilizować. Zresztą stopy rynkowe już się ustabilizowały. Natomiast o tym, czy będą potrzebne podwyżki stóp banku centralnego, będzie decydować następna Rada Polityki Pieniężnej. Bo to nie będzie wyzwanie najbliższych miesięcy".

====================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 31.8 - RZECZPOSPOLITA

"Sytuacja RPP jest obecnie z decyzyjnego punktu widzenia dość komfortowa, ponieważ w końcu kadencji nie ma silnych przesłanek dla ruchów stóp w którąkolwiek stronę. Pozwala to spokojniej pogłębiać analizę stanu gospodarki, który ciągle jest daleki od klarownego".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 28.8 - TVP INFO

"Jeżeli w oparciu o dzisiejsze dane (o PKB za II kwartał - PAP) widać będzie, że to schodzenie z dzisiejszej inflacji, będzie raczej schodzeniem do celu niż poniżej celu, to będzie raczej sprzyjać stabilizowaniu stóp".

"Jeżeli chodzi o inflację należy być bardziej ostrożnym. Nadal wierzymy, że inflacja będzie spadać, jednak już może nie spadać poniżej celu".

"Dane pozwalają wierzyć, że nie będzie kwartału spadkowego, III kw. powinien być na plusie, a IV kwartał powinien być jeszcze lepszy (niż II kw. - PAP) ze względu na efekt bazy".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 28.8 - TVN CNBC

"Nasza gospodarka wyraźnie wchodzi w fazę ożywienia, ale z tych danych (o PKB za II kwartał - PAP) nie da się wyczytać, że ożywienie jest silne".

"Gospodarka wychodzi z fazy recesji".

"To jest zaskoczenie rachunkowe. Trendy, które występowały w gospodarce trwają".

====================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 28.8 - PAP

"Rzeczywistość przyniosła lepsze informacje (dotyczące PKB za II kwartał - PAP), są to bardzo dobre dane, mniej więcej dwukrotnie przekraczające szacunki analityków oraz ekspertów NBP. Obraz sytuacji makroekonomicznej rysuje się korzystniej, niż to można było oceniać wcześniej".

"Kierunek zmian wydaje się być na tyle optymistyczny, że wydaje się, że w najbliższym czasie nie będzie potrzeby ingerencji ze strony RPP w postaci zmiany stóp procentowych".

====================================================

JAN CZEKAJ - 27.8 - TVN CNBC

"Znajdujemy się w takiej sytuacji, kiedy staramy się stwierdzić, w którym kierunku będzie zmierzał rozwój sytuacji gospodarczej. Jak wiemy dynamika wzrostu gospodarczego, jakkolwiek w Polsce dodatnia, jest nadal bardzo niska, mizerna (...)".

"Jeżeli sytuacja w tej sferze będzie się poprawiać, jeżeli będzie rosła dynamika wzrostu gospodarczego, to oczywiście nie będzie to wymagało decyzji w formie obniżek stóp procentowych".

====================================================

DARIUSZ FILAR - 27.8 - DZIENNIK

"Rada nie widziała pola do obniżek w lipcu i sierpniu. Ale wciąż nie wyklucza, że takie pole może się pojawić. To będzie zależało od tego, jak się będzie z jednej strony kształtowała inflacja i jakie będą jej perspektywy, a z drugiej strony, jak się będą kształtowały perspektywy realnej gospodarki".

====================================================

MARIAN NOGA - 27.8 - PAP

"Opierając się na różnych prognozach moja ocena dotycząca inflacji jest taka, że w tym roku CPI nie zejdzie już do poziomu 3,5 proc. Będzie się kształtować na poziomie 3,6 proc. i więcej. Myślę, że w sierpniu jej dynamika może wynieść 3,7 proc. Inflacja będzie raczej rosła i w grudniu znajdzie się w okolicach 4 proc."

"Z tego punktu widzenia trudno oczekiwać z mojej strony stwierdzenia, że jest miejsce na obniżkę stóp procentowych".

====================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 26.8 - TVN CNBC

"Sytuacja na świecie jest wciąż dość niepewna, ale w naszej gospodarce ożywienie już się pojawiło. Jest prawdopodobieństwo, że obniżka stóp proc. może się zdarzyć. Jednak wraz z poprawą koniunktury to prawdopodobieństwo maleje".

====================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 26.8 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP

"Mamy nieformalnie nastawienie łagodzenia i tak ocenia to większość RPP".(PAP)

jba/ pam/

dqiaaph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqiaaph