Zginęły dokumenty do emerytury lub renty, co robić?
Okresy zatrudnienia
Zbliża się czas na zasłużoną emeryturę, ale okazuje się, że nie można ustalić wysokości świadczenia, bo brakuje istotnych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia. Trzeba niestety zakasać rękawy i zapełnić białe palmy w historii naszej kariery zawodowej. Jak się do tego zabrać?
Zbliża się czas na zasłużoną emeryturę, a okazuje się, że nie można ustalić wysokości świadczenia, bo brakuje istotnych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia. Trzeba niestety zakasać rękawy i zapełnić białe palmy w historii naszej kariery zawodowej. Jak się do tego zabrać?
Po pierwsze trzeba wiedzieć, czego szukać. Dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia jest kilka: pisemne zaświadczenia pracodawców, świadectwa pracy lub legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o okresach zatrudnienia (data rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątka zakładu pracy oraz podpis i pieczątka służbowa pracodawcy lub upoważnionego pracownika) oraz orzeczenia sądu.
Można też przedstawić inne dowody, na przykład legitymację służbową, umowę o pracę, wpisy w starych dowodach osobistych, jak i również pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w okresie zatrudnienia.
Jeśli jednak cała dokumentacja przepadła, trzeba znaleźć osoby, które poświadczą naszą pracę w danym przedsiębiorstwie.