Trwa ładowanie...

Zgłaszanie członków obwodowych komisji wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że 2 maja 2014 roku upływa termin zgłaszania przez
pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

Zgłaszanie członków obwodowych komisji wyborczychŹródło: newspix.pl
d3rv8q9

.

W celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej, należy zwrócić się bezpośrednio do pełnomocników komitetów wyborczych, które zarejestrowały w danym okręgu wyborczym listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wykaz pełnomocników wyborczych oraz ich adresy dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej m.in. w wykazie złożonych zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Tam też dostępny jest wykaz adresów stron internetowych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 r.

Przydatne linki:

Wykaz złożonych zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego:

d3rv8q9

http://info.pkw.gov.pl/g2/oryginal/2014_03/7b60576d91f42e5a42dabb4d441bf04e.pdf

Adresy stron internetowych komitetów wyborczych:

http://pkw.gov.pl/2014/adresy-stron-internetowych-komitetow-wyborczych.html

Obwodową komisję wyborczą w wyborach do Parlamentu Europejskiego powołuje spośród wyborców wójt (burmistrz, prezydent miasta).

W skład obwodowej komisji wyborczej powołuje się od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby, oraz jedną osobę wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych. W skład obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów powołuje się od 4 do 6 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby oraz jedną osobę wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników jednostki, w której utworzony jest obwód.

d3rv8q9

Kandydatami na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszanymi przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby mogą być tylko osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców danej gminy.

Diety od 160 do 200 zł

Za pracę przy wyborach można zarobić nawet 200 zł. Taką kwotę otrzymają przewodniczący obwodowych komisji. W przypadku ich zastępców będzie to nieco mniej – 180 zł. Szeregowy członek dostanie natomiast dietę w wysokości 160 zł. W całym kraju na wynagrodzenia zostanie przeznaczone 40,8 mln zł.

Dodatkowo zasiadającym w komisji przysługuje zwrot kosztów za dojazd czy nocleg. Mogą oni także liczyć na zwolnienie z pracy, jeśli zawodowe obowiązki kolidowałaby z wyborczymi. Łączny koszt funkcjonowania komisji obejmuje jednak nie tylko wynagrodzenia dla jej członków. Do tego dochodzą chociażby wydatki na doposażenie lokali wyborczych lub też przygotowanie nowych placówek czy obsługę kancelaryjną i IT. Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna” całość wyniesie 72,4 mln zł (diety dla członków komisji: 40,8 mln zł, doposażenie lokali wyborczych: 5,6 mln zł, organizacja nowych lokali wyborczych: 4,0 mln zł, obsługa IT komisji obwodowych: 6,5 mln zł, wydatki kancelaryjne i obsługa komisji: 8,6 mln zł, inne: 6,9 mln zł).

Więcej informacji na ten temat w serwisie informacyjnym PKW: http://info.pkw.gov.pl/gdzie-zglosic-chec-udzialu-w-pracy-obwodowej-komisji-wyborczej/gdzie-zglosic -chec-udzialu-w-pracach-obwodowej-komisji-wyborczej.html

d3rv8q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rv8q9