Trwa ładowanie...
pkp
10-12-2016 19:08

Zimowy rozkład jazdy na kolei. Zobacz, co się zmieni

W niedzielę wejdzie w życie zimowy rozkład jazdy na kolei. Pojawią się w nim nowe połączenia, a czas podróży na niektórych trasach zostanie skrócony. Państwowy przewoźnik PKP Intercity uruchomi połączenie TLK relacji Kraków - Warszawa - Koszalin - Słupsk, a także pociąg kursujący z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta.

Share
Zimowy rozkład jazdy na kolei. Zobacz, co się zmieniŹródło: WP.PL, fot: Bartłomiej Banaszak/PKP
d1fvbs8

Nowością jest także tak zwany cykliczny rozkład dla pociągów Pendolino, które będą na kilku relacjach odjeżdżać o łatwej do zapamiętania godzinie. Jak mówi rzecznik spółki Cezary Nowak, przewoźnik przygotowuje się także do planowanych remontów. Dłuższa podróż czeka osoby korzystające z linii Warszawa - Poznań oraz Warszawa - Lublin. Czas podróży wydłuży się od 40 do 50 minut.

Problemy na obleganej trasie

W przyszłym roku kolejarze chcą też zamknąć jedną z najbardziej uczęszczanych tras w Polsce, czyli linię z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Jak mówi rzecznik Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec, we wrześniu zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Koleje Mazowieckie, których pociągi najczęściej obsługują ten odcinek, rozmawiają o tym z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie oraz z Polskimi Liniami Kolejowymi. Pod uwagę brane jest między innymi przerzucenie części pociągów na sąsiadujące z linią tory dalekobieżne.

d1fvbs8

Zyska Wrocław i Podlasie

Swój rozkład ogłosiły także Przewozy Regionalne. Jak mówi reprezentujący przewoźnika Mikołaj Turowski, w zimowym rozkładzie pojawi się o dwieście połączeń więcej niż dotychczas. Pojawią się między innymi w aglomeracji wrocławskiej oraz w województwie podlaskim.

Wiadomo już, że rozkład będzie kilka razy korygowany. Kolejarze zapowiadają zmiany mniej więcej raz na kwartał, a będą one uzależnione od postępu prac remontowych.
Szczegóły nowego rozkładu znajdują się na stronach internetowych przewoźników oraz Polskich Linii Kolejowych, a także na dworcach.

opracował Tomasz Sąsiada

d1fvbs8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fvbs8
d1fvbs8