Złodzieje polują na emerytów. Jak się chronić?
Po tym, jak Fakt opisał lukę w przepisach pozwalającą, by oszuści okradali emerytów, ZUS zadziałał błyskawicznie. Wprowadził zmiany w przepisach, dzięki którym pieniądze emerytów będą lepiej chronione. Teraz, by zmienić jakiekolwiek dane, jest potrzebny numer świadczenia - trzeba go chronić, bo już pojawili się oszuści, którzy próbują go wyłudzać
W Trzebnicy (woj. dolnośląskie) pojawili się oszuści, którzy podają się za urzędników z ZUS. Próbują wyłudzić od emerytów numer świadczenia potrzebny do zmiany konta do wypłaty emerytury.
- Zgłosiły się do nas dwie osoby, że byli u nich inspektorzy z ZUS-u i pytali o numer świadczenia. To są oszuści, bo nasi pracownicy nie chodzą po domach - mówi Anna Rutkowska (48 l.) z wrocławskiego ZUS.
Sprawdziliśmy, czy o nowych wymaganiach, które mają chronić emerytury wiedzą urzędnicy. Zadzwoniliśmy do 10 oddziałów ZUS-u z pytaniem, jak listownie możemy zmienić numer konta. Tłumaczyliśmy, że chcemy pomóc babci, która nie może osobiście przyjść do urzędu. Zrobiliśmy tak w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Kielcach, Świnoujściu i Szczecinie.
Urzędniczki były poinformowane o zmianach. Przekazały, że we wniosku oprócz wymaganych do tej pory danych musimy podać również numer świadczenia. Podobnie było w Polkowicach i Zielonej Górze, gdzie doszło do nadużyć.
Anna Rutkowska (48 l.) z wrocławskiego ZUS dodaje: ZUS kontaktuje się zawsze pisemnie. Nie odwiedzamy emerytów w domach i nie dzwonimy z pytaniem o numer świadczenia. Ten numer jest w naszym systemie i znać go powinien tylko jego właściciel.
Pamiętaj!
* Urzędnicy ZUS nie telefonują do emerytów. Jeżeli ktokolwiek do ciebie dzwoni, nie podawaj mu żadnych danych
* ZUS nie puka do drzwi Urzędnicy ZUS nie przychodzą do emerytów. Jeżeli ktoś puka do drzwi i podaje się za inspektora ZUS, nie wolno go wpuszczać do domu ani podawać mu żadnych numerów.