Złoty i dług po udanym wtorku czekają na decyzję RPP (opis)
25.11.Warszawa (PAP) - Wtorek był dniem, w którym pozytywne
nastroje przełożyły się zarówno na umocnienie złotego, jak i
wzrosty cen krajowych obligacji. Analitycy oceniają, że...
25.11.2008 | aktual.: 25.11.2008 17:26
25.11.Warszawa (PAP) - Wtorek był dniem, w którym pozytywne nastroje przełożyły się zarówno na umocnienie złotego, jak i wzrosty cen krajowych obligacji. Analitycy oceniają, że jest szansa na kontynuację tych nastrojów w kolejnych dniach, jednak kluczową przesłanką określającą kierunek dalszych ruchów będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych.
"Dzisiaj nastąpiło umocnienie złotego spowodowane przede wszystkim umocnieniem się euro. Generalnie jest lepszy klimat, rosną giełdy, jest wyraźnie lepszy sentyment. To przełożyło się na większy apetyt na ryzyko" - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.
"Mamy odreagowanie, spowodowane odreagowaniem na rynkach bazowych. Pytanie, czy ta korekta będzie krótkotrwała, czy mamy dłuższy trend na odreagowanie ostatnich mocnych spadków? Skłaniam się ku tej drugiej opcji, czyli dłuższemu odreagowaniu, myślę, że euro-złoty w ciągu dwóch tygodni powinien podążać w okolice poziomu 3,60-3,65" - dodał.
W środę rynki poznają decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą poziomu stóp procentowych w Polsce.
Ekonomiści ankietowani przez PAP zgodnie oczekują rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Większość z nich uważa jednak, że na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej powstrzyma się jeszcze z obniżeniem kosztów kredytu. Ich zdaniem, do pierwszej obniżki dojdzie w początkowych miesiącach przyszłego roku. Zaznaczają jednak, że ostatnie dane makroekonomiczne oraz informacje płynące ze światowej gospodarki powodują, że ryzyko przyspieszenia decyzji o złagodzeniu polityki monetarnej jest dość wysokie.
"Szybka obniżka stóp o 50 punktów bazowych mogłaby pomóc w szybszym przezwyciężeniu kłopotów. W sytuacji kryzysowej liczą się radykalne rozwiązania. Obniżka tylko o 25 pb lub jej brak nie będzie dobrą informacją przy obecnej sytuacji. Nikt nie handluje obecnie na różnicy stóp procentowych. Inwestorzy liczą, że zdecydowane obniżki spowodują poprawę sytuacji gospodarczej. Ich brak nie zachęci do tego, aby lokowali środki. Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych to jest zła wiadomość dla złotego" - powiedział Koprowski.
Wtorek był udanym dniem na rynku długu.
"Dzisiaj na rynku długu mieliśmy wzrosty, bardzo dobry dzień dla inwestorów. Kilka czynników nałożyło się na siebie, dzięki temu wszystko wygląda optymistycznie. Można mówić o tym, że po wcześniejszych nerwowych sesjach mamy odreagowanie" - powiedział Marek Kaczor, diler obligacji z PKO BP.
"Rynek gra pod to, że jutro zobaczymy cięcie stóp procentowych. Oczekiwania są takie, iż nie koniecznie musi być to tylko 25 punktów bazowych, rynek liczy na więcej. Kolejny czynnik, który bardzo pozytywnie wpłynął, to złoty, który dziś bardzo widocznie zyskał na wartości. Ponadto mamy poprawę nastrojów na świecie" - dodał.
Diler zwraca uwagę na fakt, że płynność jest nadal bardzo ograniczona, co bezpośrednio przyczynia się do tak dużych wzrostów cen.
"Łatwo jest wyciągnąć ceny do góry, niewielka transakcja jest w stanie przesunąć rynek. Poza czynnikami fundamentalnymi jest więc też ten czynnik techniczny" - powiedział.
W środę wiele będzie zależało od decyzji Rady Polityki Pieniężnej.
"Jest szansa na kontynuację dobrych nastrojów. Decydująca będzie decyzja RPP. Jeżeli nastąpi cięcie stóp, na jakie liczy rynek, to rozbudzi oczekiwania do kolejnych posunięć. Jednak niepewność co do jutrzejszej decyzji jest spora" - powiedział Kaczor.
"Jeśli cięcia stóp nie będzie, rynek odreaguje ten optymizm, który udzielił się w ostatnich dniach. Miejsce do korekty będzie jednak niewielkie, rynek nieco +wróci+, jednak cięcia stóp są nieuniknione. Pojawią się chętni, którzy tę korektę będą chcieli wykorzystać do zakupów" - dodał.
wtorek wtorek poniedziałek 16.15 09.15 16.20
EUR/PLN 3,7920 3,8378 3,8420 USD/PLN 2,9100 2,9785 2,9860 EUR/USD 1,3030 1,2875 1,2860
OK0710 6,14 6,28 6,34 PS0413 5,95 6,15 6,29 DS1017 6,04 6,21 6,29
Jacek Barszczewski (PAP)
jba/ jtt/