Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na niemiecki Trybunał Konstytucyjny i Fed

Złoty zyskiwał podczas wtorkowej sesji w oczekiwaniu na korzystne rozstrzygnięcia środowego wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i czwartkowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na niemiecki Trybunał Konstytucyjny i Fed
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

- Dzisiaj sesja był spokojna, z delikatną tendencją do umocnienia. Umacniało się euro względem dolara - powiedział Andrzej Krzemiński z Banku BPH. - Kluczowe wydarzenia tygodnia przed nami: decyzja niemieckiego trybunału oraz czwartkowe posiedzenie FED - dodał.

W czwartek o godzinie 18.30 czasu polskiego Fed poda decyzję o stopach procentowych. Później przedstawi projekcje dla amerykańskiej gospodarki i stóp procentowych oraz odbędzie się konferencja prasowa szefa Fed Bena Bernanke, na której może zostać ogłoszona, jak spodziewa się część analityków, trzecia runda luzowania ilościowego w polityce pieniężnej.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny poinformował we wtorek rano, że ogłosi w środę orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM).

- Gdyby okazało się, że wyrok jest nie po myśli analityków, wówczas można spodziewać się osłabienia złotego. Jednak bazowy scenariusz wskazuje na pozytywną decyzję i powolne umocnienie się złotego. Centralnym punktem tygodnia jest jednak czwartkowe posiedzenie Fed. Reakcja na walucie widoczna będzie w piąte - dodał.

Na rynku długu utrzymują się pozytywne nastroje; również dla długu kluczowe są decyzje FED i niemieckiego TK.

- Czekamy na jutrzejsze decyzje. Na razie niewiele się dzieje; dług pozostaje stabilny. Jesteśmy cały czas na razie pod wrażeniem wczorajszej emisji długu w USD - powiedział Arkadiusz Urbański z Pekao SA.

Ministerstwo Finansów przeprowadziło w poniedziałek emisję nowego benchmarku 10-letnich obligacji w dolarach amerykańskich, zapadających 17 marca 2023 roku, o wartości 2 mld USD, przy popycie 8 mld USD i rentowności 3,175 proc.

Źródło artykułu:PAP
eurozłotydolar

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)