Trwa ładowanie...
d1508z9
Waluty

Złoty w pobliżu miesięcznych maksimów

Dziś rano nastąpiło lekkie osłabienie złotego w wyniku pogorszenia nastrojów na światowych giełdach, jednakże o godzinie 10.00 napłynęły z kraju pozytywne dane opublikowane przez GUS, co zmieniło sentyment na krajowym rynku walutowym.
Share
Joanna Pluta
Joanna PlutaŹródło: TMS Brokers
d1508z9

Bezrobocie wzrosło w lipcu zgodnie z prognozami z poziomu 10,7% do 10,8%, dynamika sprzedaży detalicznej wypadła natomiast zdecydowanie lepiej od oczekiwań i z 0,9% r/r w czerwcu skoczyła do 5,7% r/r (oczekiwano wzrostu sprzedaży o 0,7% r/r). Wzrost ten jest prawdopodobnie wynikiem tego, iż w okresie wakacyjnym słabszy niż przed rokiem złoty zatrzymał polskich turystów w krajowych kurortach. W sierpniu publikacje GUS mogą być zatem równie dobre. W reakcji na zaskakująco optymistyczne dane kursy EUR/PLN i USD/PLN silnie zniżkowały – wartość euro zeszła z powrotem poniżej poziomu 4,1000. W dalszej części dnia złoty kontynuował umocnienie, a notowania EUR/PLN i USD/PLN stopniowo spadały, zbliżając się do poziomów sierpniowych minimów na poziomach odpowiednio: 4,0700 i 2,8200.
Na zagranicznym rynku walutowym na początku sesji europejskiej eurodolar zniżkował w kierunku poziomu 1,4250, co mogło być rezultatem pesymizmu, jakie panował dziś na giełdach azjatyckich. W następnych godzinach jednak kurs EUR/USD zwyżkował w kierunku poziomu 1,4350, który okazał się barierą dla dalszych wzrostów. Notowania euro względem dolara wspierały dane, jakie napłynęły dziś po południu z amerykańskiej gospodarki. Indeks cen nieruchomości w 20 metropoliach USA – S&P Case Shiller wykazał zniżkę o 15,4% r/r, co stanowiło wynik lepszy od oczekiwań. Inwestorzy z nadzieją oczekiwali również na publikację wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów Conference Board – jego odczyt nie rozczarował – wyniósł 54,1 pkt i był dużo wyższy od prognoz. Po tej publikacji uczestnicy rynku zdecydowali się na realizację zysków – kurs eurodolara bowiem osiągnął poziom 1,4350, stanowiący lokalne maksimum.

Jarosław Fronczak
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers

d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9