Trwa ładowanie...
19-11-2010 17:33

Złoty zaskakująco stabilny

W pierwszej połowie dzisiejszej sesji kurs eurodolara kontynuował wzrosty na fali informacji o prawdopodobnym wypracowaniu porozumienia pomiędzy władzami Irlandii, a przedstawicielami Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie pakietu pomocowego.

Złoty zaskakująco stabilnyŹródło: TMS Brokers
d1onwkp
d1onwkp

Informacja ta wsparła nastroje wśród inwestorów, jednak najprawdopodobniej pozostaną oni jeszcze ostrożni w oczekiwaniu na szczegóły tego porozumienia, które zostaną podane w przyszłym tygodniu. Trudno oczekiwać, aby warunki udzielonej pomocy finansowej negatywnie zaskoczyły inwestorów, gdyż UE nauczona doświadczeniem z „kryzysu greckiego” z pewnością podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu stabilizacji sytuacji. Jeśli taki scenariusz zrealizowałby się to spodziewać należałoby się kontynuacji wzrostów na eurodolarze.

Dziś we Frankfurcie miało miejsce wystąpienie Bena Bernanke, w którym to prezes Fed po raz kolejnych podkreślił konieczność dalszego stymulowania gospodarki USA dodając, że ożywienie w Stanach Zjednoczonych jest gwarantem dalszego wzrostu globalnej gospodarki. Nerwowość na rynek wprowadziła dzisiejsza decyzja Chin w sprawie podwyżki stopy rezerw obowiązkowych o 50 pb. Początkowo na rynku pojawiła się informacja, że chińskie władze podwyższyły stopy procentowe, co przełożyło się na przecenę na rynku surowców, deprecjację walut surowcowych tj. dolara australijskiego i kanadyjskiego oraz spadki kursu EUR/USD. Ostatecznie po zdementowaniu wcześniejszych plotek sytuacja na rynku ustabilizowała się. Zarówno przemówienie Bena Bernanke jak i decyzja Chin została ostatecznie przyjęta przez rynek relatywnie spokojnie, gdyż były to informacje spójne z wcześniejszymi zapowiedzi i poprzez to częściowo zdyskontowane w cenach aktywów.

Z kolei zaskakująco stabilnie przebiegała dziś sesja na rynku złotego. Pomimo zmiennych nastrojów na światowych rynkach oraz spadków na GPW zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN pozostały relatywnie stabilne. Zachowanie takie świadczy o sile krajowej waluty, która pomimo niesprzyjających warunków nie poddaje się presji deprecjacyjnej. Dziś miał miejsce odczyt dynamiki produkcji przemysłowej, która wyniosła w październiku 8 proc. r/r, oczekiwano 10,2 proc. r/r. Dane te nie wpłynęły na wartość złotego.

Michał Fronc
DM TMS Brokers S.A.

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp