Trwa ładowanie...
15-05-2017 18:07

Złoty zyskuje wraz z innymi walutami regionu

Polska waluta zaliczyła w poniedziałek dobrą sesję i umocniła się wobec głównych walut - wskazali analitycy. Około godz. 17.30 euro kosztowało 4,19 zł, dolar 3,82 zł, frank szwajcarski 3,83 zł, a funt 4,93 zł.

Złoty zyskuje wraz z innymi walutami regionuŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d1y05no
d1y05no

"Początek tygodnia był korzystny dla złotego, którego wycena wspierana była przez piątkową decyzję agencji Moody's. PLN zyskiwał na większości zestawień ok. 0,6-0,8 proc., nieznacznie wyróżniając się na tle koszyka walut krajów Europy Środkowej i Wschodniej" - tłumaczył Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Dodał, że zyskiwały również węgierski forint i czeska korona, "co było pochodną wzrostów na eurodolarze".

Według niego lokalnie wycenę złotego wspierała piątkowa decyzja agencji Moody's, która podwyższyła perspektywę ratingu A2 do stabilnej (z negatywnej). "Rynek spodziewał się takiego scenariusza dopiero w kolejnych miesiącach. Dodatkowo dzisiejszy odczyt inflacji bazowej przyniósł odczyt na poziomie 0,9 proc. rok do roku wobec oczekiwanych 0,7 proc." - wskazał Ryczko.

d1y05no

Z kolei analityk DM mBanku Rafał Sadoch zwrócił uwagę, że w tym tygodniu opublikowany zostanie szereg danych z polskiej gospodarki, w tym we wtorek szybki szacunek wzrostu gospodarczego w I kwartale, wobec którego oczekiwane jest przyspieszenie do poziomu 3,9 proc. rok do roku wobec 2,5 proc. rok do roku w ostatnich trzech miesiącach 2016 r.

"Dane z Polski nie powinny mieć jednak większego wpływu na notowania polskiej waluty, która powinna stabilizować się w najbliższych dniach na wysokich poziomach" - zauważył.

Jak ocenił Sadoch, polska waluta powinna stabilizować się w najbliższych dniach na wysokich poziomach. "Przestrzeń jednak do spadku pary EUR/PLN poniżej poziomu 4,2 zł pozostaje ograniczona, podobnie jak 3,8 w przypadku USD/PLN" - podkreślił.

d1y05no
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y05no