Trwa ładowanie...
22-04-2011 18:04

Zły klimat do inwestycji? TP: to nieprawdziwe informacje

Warunki dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w Polsce są
gorsze niż w większości krajów Europy Środkowowschodniej - uważa Council for European Investment Security (CEIS) w Waszyngtonie. Według niej przykładem takich złych warunków prawnych jest spór między Telekomunikacją Polską S.A. a duńską firmą GN Great Northern Telegrach. Z argumentacją tą nie zgadza się TP, sugerując, że organizacja nie jest tu obiektywna.

Zły klimat do inwestycji? TP: to nieprawdziwe informacjeŹródło: Jupiterimages
dz32575
dz32575

Warunki dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w Polsce są gorsze niż w większości krajów Europy Środkowowschodniej - uważa Council for European Investment Security (CEIS) w Waszyngtonie. Według organizacji przykładem takich złych warunków prawnych jest spór między Telekomunikacją Polską S.A. a duńską firmą GN Great Northern Telegrach. Z argumentacją tą nie zgadza się TP, sugerując, że CEIS nie jest tu obiektywna.

Niekorzystny dla Polski raport ma zostać ogłoszony we wtorek, ale jego tezy już przedostały się do mediów.

- W naszej opinii CEIS prowadzi stronnicze działania, których jedynym celem jest wymuszenie na TP SA uregulowania znaczącej płatności względem nieprowadzącej działalności, duńskiej spółki DPTG przed prawomocnym wyrokiem sądu - uważa Telekomunikacja Polska. - Podmioty te szerzą w mediach nieprawdziwe informacje o pozytywnym dla DPTG zakończeniu sporu, podczas gdy jest on ciągle przedmiotem badania przez dwa niezawisłe sądy w Polsce i Austrii.

Orzeczenie mówi, że TP powinna zapłacić duńskiej firmie 502 miliony dolarów. Strona polska nie uznaje jednak tego orzeczenia i dochodzi swoich racji przed sądem.

dz32575

"Pragniemy podkreślić, że intencją TP SA nie jest i nigdy nie było działanie wbrew prawomocnym wyrokom sądów. Natomiast regulowanie jakichkolwiek płatności na rzecz nieprowadzącej działalności spółki z Danii przed prawomocnym rozstrzygnięciem sporu uważamy za bezzasadne. TP SA skorzystała z prawa do żądania uchylenia wadliwego orzeczenia arbitrażowego, które to prawo gwarantowane jest przez Konwencję Nowojorską, której sygnatariuszami są m.in. najwyżej rozwinięte kraje świata. Korzystanie z tego prawa jest równie naturalne jak złożenie apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji. Dlatego TP SA będzie dochodzić swoich racji i w tym celu korzysta ze wszystkich możliwych środków prawnych. W Polsce, pierwsza rozprawa odbyła się w marcu i została bezterminowo odroczona, a w Austrii, gdzie również odbyła się pierwsza rozprawa, kolejną wyznaczono na wrzesień 2011” - pisze w przesłanym nam oświadczeniu TP.

Telekomunikacja odniosła się również do samej organizacji oraz tez dr. Roberta J. Shapiro, jej szefa.
„Zwracamy uwagę na „historię” organizacji CEIS. Powstała ona w lutym tego roku, za cel przyjmując „monitorowanie bezpieczeństwa inwestycji zagranicznych w Europie”. Od początku skupiła się jednak wyłącznie na Polsce, a konkretnie na sporze prawnym, który TP SA prowadzi z DPTG. Znamienny jest fakt, że opisując na swojej stronie przykłady zagrożeń dla inwestorów w Europie organizacja podaje tylko jeden przykład - właśnie naszej spółki, resztę krajów określając jedynie w kategoriach „dobry” lub „zły”. Również dwie konferencje zorganizowane przez CEIS (dwie, czyli wszystkie, które miały miejsce do tej pory) dotyczyły wyłącznie Polski".

"Tezy Roberta J. Shapiro (notabene konsultanta jednej z firm public affairs zajmującej się sporami sądowymi) nie znajdują potwierdzenia w faktach. Pisanie o niekorzystnym klimacie inwestycyjnym w Polsce w najlepszym razie bowiem mija się z prawdą. Inwestorzy zagraniczni mają ciągle duże zaufanie do Polski, bez ich zaangażowania WIG 20 nie osiągnąłby poziomu najwyższego od września 2008 poziomu oraz nie byłby możliwy największy od kilku lat wzrost zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce, których Polska jest regionalnym liderem od momentu przystąpienia do UE. Żadnego zagrożenia nie widzą też eksperci - Polska posiada niezmiennie dobry rating A- od agencji Standard&Poor’s, co również dowodzi braku wiarygodności raportu CEIS. Również giełda, która jest jedynym realnym recenzentem działań i kondycji spółek dowodzi, że prowadzimy właściwe i zaakceptowane przez inwestorów działania (od momentu decyzji arbitrów cena akcji TP SA wzrosła o 8%, w szczytowych momentach nawet powyżej 12%)” – czytamy w
komunikacie.

dz32575
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz32575