Trwa ładowanie...

Zmiany na uczelniach wyższych wchodzą w życie. Łatwiej o kredyt studencki

Jarosław Gowin zapowiada zmiany w szkolnictwie wyższym.

Zmiany na uczelniach wyższych wchodzą w życie. Łatwiej o kredyt studenckiŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d8d1qu3
d8d1qu3

Mniej biurokracji na uczelniach, mniej obowiązków sprawozdawczych i więcej środków na stypendia. Od soboty zaczyna obowiązywać zmiana przepisów o szkolnictwie wyższym.

Studenci będą mieli łatwiejszy dostęp na drugi kierunek studiów, a także do kredytów studenckich. - Znacznie większe zmiany czekają naukowców czy administrację uczelni - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Będzie mniej sprawozdań, zmienią się Krajowe Ramy Kwalifikacji, a Polska Komisja Akredytacyjna będzie pełniła funkcję mentorską.

Ustawa deregulacyjna obowiązuje od 1 października 2016 roku, ale przepisy dotyczące finansowania wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

Zmiana przepisów jest wstępem do wprowadzenia nowego prawa o szkolnictwie wyższym. Minister mówi, że poprzez cykl debat, konferencji i Narodowy Kongres Nauki wypracowana zostanie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Pierwszym krokiem do niej było ogłoszenie konkursu, w którym wyłoniono trzy zespoły ekspertów. Zespoły przygotują trzy konkurencyjne propozycje założeń do nowej ustawy. W lutym 2017 roku rozpocznie się debata nad efektami prac zespołów. A we wrześniu przyszłego roku podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie zostanie przedstawiona koncepcja nowej ustawy. Ministerstwo chce, żeby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od roku akademickiego 2018/2019.

d8d1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8d1qu3