Zmiany w OFE negatywne dla polskiego rynku akcji

OFE, których aktywa po przejęciu ich obligacji przez budżet, mogą się okazać "potencjalnie niewydolne" - obawia się Bank of America Merrill Lynch (BAML). Długofalowo ich wsparcie dla polskiego rynku papierów wartościowych zmniejszy się.

Zmiany w OFE negatywne dla polskiego rynku akcji
Źródło zdjęć: © WP.PL | Przemysław Jach

19.09.2013 | aktual.: 19.09.2013 15:10

"W miarę jak Polacy będą mogli przenieść się z prywatnego do państwowego systemu emerytalnego, Fundusze (by skłonić ich do pozostania) będą musiały wykazać się pozytywnymi zwrotami (od inwestycji w akcje - PAP), jeśli różnica między bieżącą wartością ich gotówkowych wpływów, a bieżącą wartością ich gotówkowych odpływów ma być na plusie" - zaznacza bank.

"Wiąże się to z dużym ryzykiem, że w miarę rozwoju polskiego rynku obligacji korporacyjnych i zmaterializowania możliwości inwestowania w akcje spółek zagranicznych, Fundusze będą obniżać udział akcji polskich spółek giełdowych w ich portfelu inwestycji" - wyjaśnia.

Ta długofalowa tendencja negatywnie wpłynie na wycenę spółek, ponieważ OFE, gwarantując stały popyt, były dla nich ważnym wsparciem.

"Odgórna decyzja polskiego rządu znacjonalizowania połowy prywatnego sektora emerytalnego jest strukturalnie negatywna, choć pozwala osiągnąć krótkookresowy cel - zmniejszenia długu publicznego w proporcji do PKB o 8 pkt proc. Oznacza to, że rząd będzie miał większe pole do manewru w przededniu wyborów 2015 r. i że Polska wyjdzie z unijnej Procedury Nadmiernego Deficytu" - stwierdza komentarz.

Zmiany w OFE mogą być też negatywne dla długookresowej dynamiki długu, ponieważ zwiększą długofalowe zobowiązania ZUS-u - sądzi autor komentarza Michael Harris.

Źródło artykułu:PAP
obligacjeofeemerytury
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)