Trwa ładowanie...

Zmiany w przepisach. Pieszy na pasach też może dostać mandat

Zmieniają się przepisy. Kierowcy będą mieli obowiązek zatrzymać się i przepuścić pieszego, kiedy ten będzie dochodził do pasów. Ale i jego obowiązują zasady.

Przejście dla pieszychPrzejście dla pieszychŹródło: Flickr, fot: Urawa Zero CC BY 2.0 Flickr
d48gwig
d48gwig

Rok czasu zajęło rządowi wprowadzenie przepisu, który zgodnie z obietnicami, miał poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych - pisze "Rzeczpospolita".

O tym, że nowe rozwiązania są konieczne, świadczy choćby fakt, że w Polsce rocznie ginie 23 przechodniów na milion mieszkańców. To prawie 2,5 razy więcej niż unijna średnia, która wynosi 10 - zwraca uwagę Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

Jednak przepisy nie tylko obligują kierowców do większej uwagi na przejściach i puszcza na pasach osób, które znajdują się w ich pobliżu, ale też samych pieszych.

d48gwig

Ci również będą mogli zostać ukarani mandatem za niefrasobliwe przechodzenie przez jezdnię, choćby i na pasach. Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której przechodzący rozmawia przez komórkę albo w jakikolwiek inny sposób pochłonięty jest telefonem.

Co otworzyć po 29 listopada? Prof. Horban: szkoły tak, ale galerie nie

Kara powinna wynosić od 50 zł do 100 zł – twierdzą na łamach dziennika eksperci do spraw bezpieczeństwa.

- Wprowadzenie tego przepisu powinno się wiązać w pierwszej kolejności z szeroko zakrojoną kampanią edukacyjną wspartą przez nadzór nad pieszymi przechodzącymi przez jezdnię i ewentualnym upominaniem za korzystnie z telefonów na zebrach. O potencjalnych sankcjach należy pomyśleć na końcu – twierdzi Maria Dąbrowska-Loranc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48gwig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48gwig