Trwa ładowanie...
d49eu8u

Zmiany w składzie rady nadzorczej PZU

Minister rozwoju i finansów odwołał Jerzego Paluchniaka z rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA., a Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej PZU - poinformowała spółka w środę w komunikacie.

Share
d49eu8u

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej +PZU SA+, +Spółka+ informuje, że w dniu 12 kwietnia 2017 roku Minister Rozwoju i Finansów działając w imieniu Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej odwołał na podstawie § 20 ust. 7 Statutu PZU SA Pana Jerzego Paluchniaka ze składu Rady Nadzorczej PZU SA" - podano w środę w wieczornym raporcie bieżącym spółki. Jednocześnie dodano, że treść odwołania nie zawiera informacji o jego przyczynach.

Ponadto, w oddzielnym komunikacie, zarząd PZU poinformował, że Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej PZU SA z dniem 12 kwietnia 2017 roku. Rezygnacja nie zawiera informacji o jej przyczynach. Świerżewski był wiceprzewodniczącym RN spółki. Został powołany do niej w lutym br. Świerżewski jest rzecznikiem Ministerstwa Finansów.

Przed środowymi zmianami, RN PZU składała się z dziewięciu osób. Po odwołaniu Paluchniaka i rezygnacji Świerżewskiego, w skład rady wchodzą: przewodniczący rady nadzorczej Paweł Górecki, sekretarz Alojzy Nowak, a także Bogusław Banaszak, Marcin Chludziński - oddelegowany do czasowego wykonywania funkcji prezesa PZU, Agata Górnicka, Paweł Kaczmarek oraz Maciej Zaborowski.

Od godziny 11 w środę trwa posiedzenie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU. Podjęło ono decyzję w sprawie emisji obligacji podporządkowanych na rynku krajowym lub międzynarodowym o łącznej wartości do 3 mld zł.

d49eu8u

PZU podało wcześniej, że podpisało z bankami Pekao, BZ WBK, ING BSK, mBankiem oraz PKO BP umowę w celu przeprowadzenia przez te banki badania rynku i popytu na obligacje w zakresie emisji na rynku krajowym.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, informował w połowie marca, że emisja ta ma na celu złagodzenie spadku wskaźnika wypłacalności PZU po transakcji zakupu Pekao SA i może nastąpić na przełomie II i III kwartału, kiedy jest planowane jest zamknięcie transakcji przejęcia banku.

Tuż po podjęciu decyzji w sprawie emisji obligacji, NWZ PZU ogłaszało serię przerw w obradach. Pierwsza trwała do godz. 15, następna do 18.30, kolejna do 19.41, a następnie zarządzono kolejne dwie kilkunastominutowe przerwy. NWZ PZU w swoim porządku obrad ma punkt dotyczący zmian w RN PZU.

Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa PZU trafiło pod nadzór ministra rozwoju i finansów. Skarb Państwa ma w PZU ok. 34 proc. akcji.

d49eu8u

Podziel się opinią

Share
d49eu8u
d49eu8u