Zmiany w sklepach. Co zmienia się w funkcjonowaniu handlu?
Zmiany w sklepach mają związek z pierwszym etapem luzowania obostrzeń w kwestii koronawirusa i obejmują szeroki wachlarz funkcjonujących na terenie kraju obostrzeń w kwestii handlu. Od poniedziałku zakupy będzie mogło zrobić jednocześnie więcej osób niż dotychczas.Wyliczanie limitów będzie od teraz uzależnione od powierzchni sklepów.
Zmiany w sklepach. Co zmienia się w funkcjonowaniu handlu?
Poniedziałek 20 kwietnia to początek pierwszego etapu luzowania restrykcji związanych z panującą pandemią koronawirusa. Data rozpoczęcia kolejnych działań uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Pod uwagę brana będzie dynamika nowych zachorowań. Tym samym oprócz otwarcia dostępu do parków i lasów, w życie wchodzą konkretne zmiany w funkcjonowaniu sklepów.
Już od dzisiaj do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Jednocześnie w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Zobacz także: Rząd na razie nieugięty ws. lekarzy. "To jest tak nierozsądne, nieetyczne, głupie"
Jak zapowiedziała szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz, kolejny etap (czterostopniowego planu) przewidziany jest na początek przyszłego tygodnia. Zmiany w sklepach obejmą wówczas także sklepy budowlane, które od ok. miesiąca pozostawały nieczynne w weekendy.
Zmiany w sklepach. Co zmienia się w funkcjonowaniu handlu?
Kolejne etapy"powrotu do normalności" będą wprowadzane stopniowo i decyzja o ich wprowadzaniu zależeć będzie od tendencji zachorowań na terenie kraju. Zmiany w sklepach na trzecim etapie planu oznaczać będą otworzenie galerii handlowych, które od wdrożenia pierwszych obostrzeń praktycznie przestały funkcjonować.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie