Zmiany w systemie podatkowym USA

Większością 215 do 204 głosów Izba Reprezentantów USA uchwaliła zredukowany pakiet stymulacyjny ulg podatkowych i świadczeń społecznych, obejmujący też podniesienie podatków dla menedżerów funduszy inwestycyjnych i dla korporacji międzynarodowych.

W porównaniu z pierwotnymi planami pakiet ten został zredukowany zredukowany. Ma on w założeniu zmniejszyć bezrobocie, wynoszące obecnie 9,9%. Przewiduje łącznie 48 mld dolarów nowych podatków oraz wydatki w kwocie 79 mld dolarów.

Według ponadpartyjnego Kongresowego Biura Budżetowego, realizacja uchwalonych w piątek przedsięwzięć zwiększy deficyt budżetowy o 31 mld dolarów w ciągu 10 lat. Jednak przyjęcie pakietu w pierwotnej, nie zredukowanej, wersji spowodowałoby wzrost deficytu aż o 134 mld dolarów.

Przywrócona zostanie znaczna część ulg podatkowych, których obowiązywanie wygasło z końcem ubiegłego roku, jak np. odpisy z tytułu inwestowania przez firmy w działalność badawczo-rozwojową.

By zrównoważyć niektóre z tych obciążeń budżetowych, zaostrzone zostaną zasady opodatkowania międzynarodowych korporacji i koncernów naftowych. Pobierane od tych ostatnich obowiązkowe wpłaty na fundusz likwidowania morskich szkód ekologicznych zwiększą się z 8 centów od wydobytej baryłki ropy do 34 centów.

Modyfikacja systemu opodatkowania kierowniczych pracowników funduszy inwestycyjnych, w tym tzw. funduszy wysokiego ryzyka, ma przynieść skarbowi państwa dodatkowe 18 mld dolarów.

Uchwalone ulgi podatkowe wygasną ponownie z końcem bieżącego roku, natomiast nowe podwyższone stawki podatkowe będą obowiązywać na stałe.

Źródło artykułu:PAP
podatkifinanseusa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)