ZUS kontroluje i cofa L4. Ponad pół miliona zwolnień w pół roku
Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi liczyć się z ewentualną kontrolą ZUS lub pracodawcy. Zdarza się jednak, że mimo choroby pracownicy decydują się na urlop, remont domu lub podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej.
Jak podaje portal nowiny24.pl, w pierwszej połowie 2024 r. w województwie podkarpackim wystawiono ponad 507 tys. zwolnień lekarskich. Z kolei pozbawionych prawa do zasiłku zostało 359 pracowników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rażąco niewystarczający potencjał". Czy w Polsce powinien wrócić powszechny pobór?
Najwięcej zwolnień lekarskich zostało wydanych z powodu zakażeń górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, zatok, migdałków, bólu układu kostno-szkieletowego, splotów nerwowych oraz chorób wywołanych stresem. Dużą część stanowią również zwolnienia związane z ciążą.
- Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby niezależnie od tego, czy lekarz leczący na zwolnieniu lekarskim wskazał, że "chory powinien leżeć" albo, że "chory może chodzić", powinna powstrzymać się od wykonywania czynności sprzecznych z celem zwolnienia lekarskiego, w szczególności takich, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim w rozmowie z portalem.
Portal podkreśla, że każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim powinna być gotowa na ewentualną kontrolę przez ZUS lub pracodawcę. Zarówno ZUS, jak i pracodawca, przeprowadzając kontrolę, będą poszukiwać chorego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim. Dlatego ważne jest, aby przy każdym zwolnieniu sprawdzić, jaki adres wpisał lekarz. W razie zmiany miejsca pobytu należy poinformować o tym zarówno pracodawcę, jak i ZUS w ciągu 3 dni.
Zwolnienia lekarskie są często nadużywane na różne sposoby. Zdarza się, że osoby na zwolnieniu biorą udział w kursach, szkoleniach lub wyjeżdżają na wakacje. Niekiedy kontrolerzy odkrywają, że osoby na zwolnieniu obsługują klientów w swojej firmie lub pomagają w budowie u bliskich.
Nowe zasady L4. Od kiedy? Jest wstępna data
Tymczasem rząd zapowiada zmiany w zwolnieniach lekarskich. Jedna z propozycji zakłada wypłatę wynagrodzenia przez ZUS już od pierwszego dnia na L4. Rozważane jest też rozwiązanie, aby chory otrzymywał 100 proc. pensji z tego tytułu. Dziś otrzymuje on na zwolnieniu 80 proc. wynagrodzenia. Propozycja korzystna dla zatrudnionych może w dłuższej perspektywie okazać się "niedźwiedzią przysługą" dla firm.
- Moje dotychczasowe doświadczenia ze 100-procentowo płatnym wynagrodzeniem chorobowym pozwalają zakładać, że nastąpi lawinowy wzrost zwolnień chorobowych - mówi w rozmowie z serwisem prawo.pl Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.
Mimo wciąż ograniczonych informacji na temat nowych zasad L4, Rada Ministrów zasugerowała orientacyjny termin wprowadzenia zasiłków chorobowych wypłacanych przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności. Te zmiany "zostaną wprowadzone w życie począwszy od przyszłego roku", co oznacza, że mają zacząć obowiązywać od 2025 roku.