Zmienna sesja na Wall Street, inwestorów martwi brak zgody w Europie
Giełdowe indeksy na Wall Street balansowały w czwartek między stratami a lekkimi zwyżkami, a w centrum uwagi inwestorów jest w dalszym ciągu brak porozumienia wśród liderów europejskich państw co do sposobu ochrony przed jeszcze głębszym kryzysem finansowym.
20.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 06:33
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,32 proc. do 11.541,71 pkt.
Nasdaq stracił 0,21 proc. i wyniósł 2.598,62 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 0,45 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.215,38 pkt.
Parlament Grecji zatwierdził w czwartek rządowy plan oszczędności budżetowych, przewidujący redukcję płac i zwiększenie podatków, co jest koniecznym warunkiem otrzymania pomocy finansowej z zewnątrz. Mimo odbywających się od środy w centrum Aten masowych protestów wszyscy posłowie rządzącej socjalistycznej partii PASOK z wyjątkiem jednego poparli wszystkie punkty realizującej plan ustawy.
Mimo wielu zastrzeżeń międzynarodowych kredytodawców, Grecja może liczyć na kolejną transzę (8 mld euro) pakietu ratunkowego - wynika z projektu raportu trojki (Europejski Bank Centralny, MFW i Komisja Europejska)
. Według agencji dpa, inspektorzy trojki stwierdzają w tym raporcie, że Grecja spełniła wymagane warunki. Bez kolejnej transzy pakietu ratunkowego Grecji groziłaby niewypłacalność.
Inspektorzy trojki rekomendują przekazanie Grecji kolejnej transzy "tak szybko, jak to możliwe, kiedy tylko nabiorą formy prawnej uzgodnione uprzednio posunięcia w zakresie konsolidacji fiskalnej, prywatyzacji i reformy rynku pracy, które ogłosił rząd" - głosi projekt raportu.
Na podstawie raportu trojki ministrowie finansów strefy euro mają podjąć ostateczną decyzję w sprawie kolejnej transzy dla Grecji. Zapewne nastąpi to w najbliższy piątek.
Na szczycie w niedzielę odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), jednak decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na drugim szczycie, który odbędzie się najpóźniej w środę - podały Niemcy i Francja w czwartek w komunikacie. Komunikat wydano po rozmowie telefonicznej między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Ustalono, że spotkają się oni w sobotę w Brukseli przed niedzielnym szczytem.
Niemcy i Francja porozumiały się, że na pierwszym szczycie w niedzielę w Brukseli między przywódcami państw strefy euro odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w EFSF. Pakiet zmian zostanie szczegółowo sprawdzony, tak by porozumienie w tej sprawie można było zatwierdzić na drugim spotkaniu, które odbędzie się najpóźniej w środę - potwierdził rzecznik niemieckiej kanclerz, Steffen Seibert.
W komunikacie podkreślono, że oba kraje chcą, by natychmiast rozpoczęły się negocjacje z sektorem prywatnym w sprawie porozumienia o utrzymaniu greckiego zadłużenia pod kontrolą. Paryż i Berlin zgodziły się również, że eurostrefa potrzebuje nowego planu rekapitalizacji banków oraz większej integracji gospodarczej i wspólnego zarządzania gospodarczego.
W czwartek uwagę inwestorów przyciągały też najnowsze dane z otoczenia makroekonomicznego, a także porcja wyników spółek za trzeci kwartał.
Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA we wrześniu spadła do 4,91 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). W sierpniu liczba ta wyniosła 5,06 mln. Analitycy z Wall Street spodziewali się spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym do 4,91 mln.
Indeks Philadelphia Fed w październiku wzrósł do plus 8,7 pkt z minus 17,5 pkt we wrześniu. Analitycy spodziewali się we wrześniu indeksu na poziomie minus 9,4 pkt.
Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w wrześniu o 0,2 proc. - podała z kolei Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,2 proc. W sierpniu indeks wzrósł o 0,3 proc. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 6 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 403 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 400 tys. wobec 409 tys. tydzień wcześniej po korekcie.
Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła o 25 tys. i wyniosła 3,719 mln w tygodniu, który skończył się 8 października. Analitycy spodziewali się 3,690 mln osób.
Zysk na akcję spółki AT&T w III kw. 2011 r. wyniósł 61 centów. Wynik ten okazał się zgodny z prognozą analityków. Przychody operacyjne AT&T wyniosły w III kw. 31,48 mld USD wobec szacowanych przez analityków 31,58 mld USD.
Philip Morris zanotował w III kw. 2011 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,37 USD. Analitycy spodziewali się tymczasem 1,24 USD zysku na akcję. Przychody spółki w III kw. wyniosły 8,4 mld USD, po wykluczeniu podatku akcyzowego, wobec spodziewanych przez analityków 7,52 mld USD. Philip Morris spodziewa się skorygowanego zysku na akcję w 2011 r. w wysokości 4,75-4,80 USD wobec szacowanych wcześniej 4,70-4,80 USD i prognozowanych przez analityków 4,74 USD.
Spółka farmaceutyczna Eli Lilly & Co. zanotowała w III kw. 2011 r. skorygowany zysk 1,13 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku 1,12 USD na akcję. Przychody spółki w III kw. br. wzrosły o 9 proc. i wyniosły 6,15 mld USD, wobec oczekiwanych 6,05 mld USD i wobec 5,65 mld USD w III kw. 2010.
Nokia zanotowała w III kw. 2011 sprzedaż netto na poziomie 8,98 mld euro. Analitycy spodziewali się w III kw. 2011 sprzedaży w wysokości 8,79 mld euro. Strata na akcję wyniosła 0,02 euro. Tu analitycy oczekiwali straty 0,05 euro na akcję.