Zmierzą twoje szczęście
PKB będzie miał konkurenta. Eurostat chce zacząć mierzyć nie tylko ile wytwarzamy, ale też jak jesteśmy z tego zadowoleni - pisze "Puls Biznesu".
Eurostat to unijny odpowiednik GUS. Zbiera dane statystyczne ze wszystkich krajów unijnych dotyczące demografii, ekonomii czy rolnictwa. Dziś najważniejsze wskaźniki to Produkt Krajowy Brutto, poziom bezrobocia oraz inflacja. Do tych wskaźników dołączyć ma jeszcze jeden - poziom szczęścia obywateli.
- Prace nad metodologią już ruszyły. Chcemy stworzyć syntetyczny wskaźnik pokazujący, jakie jest samopoczucie i poziom życia obywateli - mówi "Pulsowi Biznesu" Walter Radermacher, dyrektor generalny Eurostatu.
Nad nowym wskaźnikiem pracują także Polacy. Dla statystyków najważniejsze jest ustalenie, czym tak naprawdę jest szczęście, ale badacze przyznają, że będzie to bardzo trudne. Szczegółów Eurostat na razie nie zdradza. Jak sugeruje "PB", nowy wskaźnik powstanie w oparciu o średnią długość życia, dostęp do służby zdrowia, edukację, wydajność. Do tego dojdą dane dotyczące ubóstwa i rozwarstwienia pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi obywatelami.
Mierzenie poziomu szczęścia to jednak nie unijny pomysł. Swój wskaźnik ma ONZ - Human Development Index. Za rok 2010 Polska zajmuje w nim 20. miejsce w UE i 35. miejsce na świecie. Dla porównania pod względem PKB nominalnego za 2009 rok w rankingu Banku Światowego zajmujemy 21. miejsce na świecie.
Wirtualna Polska / "Puls Biznesu"