Zmora pracodawców - nielegalne gry i muzyka w służbowym komputerze

Kto ponosi odpowiedzialność za posiadanie pirackiego oprogramowania?

Zmora pracodawców - nielegalne gry i muzyka w służbowym komputerze
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Kto ponosi odpowiedzialność za posiadanie pirackiego oprogramowania? Jak pracodawca może uchronić się przed lekkomyślnością pracownika?

"Jestem współwłaścicielem firmy zajmującej się projektowaniem obiektów przemysłowych. Kontrola służbowych laptopów w firmie wykazała, że u dwojga moich pracowników w sprzęcie służbowym znaleziono nielegalnie zainstalowane gry komputerowe i nielegalną muzykę. Sprzęt został skonfiskowany, a ja prawdopodobnie będę płacił karę. Czy jest możliwe wyegzekwowanie tych pieniędzy od pracownika i jak można się zabezpieczyć przed nielegalnym oprogramowaniem, które może instalować pracownik bez mojej wiedzy?" - pyta w mailu Marcin Kotarski.

Jeżeli pracownik podczas wykonywania pracowniczych obowiązków wyrządzi szkodę osobie trzeciej, to do jej naprawienia zobowiązany jest pracodawca. Uznanie instalowania nielegalnych gier za naruszenie, za które względem osób postronnych odpowiedzialny jest pracodawca, zależne jest od okoliczności. Jeżeli pracownik zainstaluje piracką grę komputerową i będzie w nią grał po pracy na firmowym laptopie, pracodawca będzie wyłączony z odpowiedzialności. Kiedy do naruszenia praw autorskich dojdzie podczas wykonywania pracowniczych obowiązków, zapłaci pracodawca, a dopiero potem wystąpi do pracownika o zwrot pieniędzy.

W takim przypadku każda osoba odpowiada w granicach swojego zawinienia. Dlatego też oprócz pracownika konsekwencje jego mogą ponosić szefowie działów IT lub członkowie zarządu, jeśli nie zrobili nic, by nie doprowadzić do przestępstwa. Na przykład nie wprowadzili skutecznych procedur pozwalających na kontrolowanie komputerów służbowych. W umowie o pracę, regulaminie pracy czy też w odrębnym porozumieniu w sprawie korzystania z infrastruktury technicznej należy zawrzeć zakaz instalowania samowolnie przez pracowników jakiegokolwiek oprogramowania na komputerach służbowych.

Należy poinformować, że złamanie tej zasady doprowadzi do surowych sankcji dyscyplinarnych, z rozwiązaniem umowy o pracę włącznie. Najlepszym rodzajem zabezpieczenia się pracodawcy jest wprowadzenie blokady ograniczającej lub wyłączającej pracownikom możliwość instalowania oprogramowania oraz okresowe kontrole zawartości komputerów. Jeśli to okaże się nieskuteczne, pracodawca może udowodnić, że pracownik wyrządził szkodę umyślnie i w związku z tym zobowiązany jest do zwrotu wypłaconego odszkodowania w pełnej kwocie.

Za naruszenie praw autorskich odpowiedzialność karna przewiduje kary od 100 złotych grzywny do 5 lat pozbawienia wolności

Opr. A. B.

piractwoprawo pracypraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)