Trwa ładowanie...

Żołnierze z traumą trafiają do szpitali

Jak się dowiedziała nieoficjalnie "Polska The Times", w szpitalu wojskowym w Krakowie na 30 pacjentów oddziału psychiatrycznego ponad połowa to żołnierze po
misjach, m.in. w Afganistanie. To dużo, zważywszy, że żołnierze z problemami psychicznymi po misjach bojowych rzadko zwracają się o pomoc - zaznacza gazeta.

Share
Żołnierze z traumą trafiają do szpitali
Źródło: AFP / Raul Arboleda
d9kfq54

Dla porównania, w specjalistycznej Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) obecnie leczy się mniej żołnierzy niż w Krakowie. Skąd tylu pacjentów w krakowskiej jednostce? Wicekomendant szpitala nie chciał potwierdzić tych danych. "Część ewakuowanych z Afganistanu żołnierzy leczy się u nas przez problemy rodzinne, a nie stres bojowy" - zaznacza płk Janusz Sroga, zastępca komendanta szpitala.

Jednak to właśnie problemy rodzinne są częstym wynikiem zespołu stresu pourazowego (PTSD), na który cierpi co dziesiąty żołnierz po misji (dane z sondażu przeprowadzonego w wojsku polskim w 2010 r.).

Jak działa ten stres? "Zmieniłem się. Denerwowała mnie byle pierdoła, nawet źle położony widelec. Stałem się agresywny" -mówi gazecie jeden z żołnierzy po misji. "Rozpadło mi się małżeństwo. Gdy to następowało, myślałem, że misja nie ma z tym nic wspólnego. Teraz jednak sądzę inaczej" - dodaje.

d9kfq54

Rozpadły się też małżeństwa wielu jego kolegów. Profesor Stanisław Ilnicki, szef Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, tłumaczy, że większość żołnierzy ma problem z przyznaniem się, że potrzebują pomocy. "Tylko dwa procent z nich deklaruje chęć leczenia" - podkreśla. Opieka psychologiczna nad żołnierzami po misjach kilka lat temu praktycznie nie istniała. Teraz jest lepiej, chociaż, jak przyznaje prof. Ilnicki, badania żołnierzy przed wyjazdem na misje i po nim - są powierzchowne. O problemach psychicznych żołnierzy, którzy odeszli z armii, nie wie nikt. Brak jest kompleksowego systemu opieki nad tzw. weteranami. O tym pisze dziś "Polska The Times".

d9kfq54

Podziel się opinią

Share
d9kfq54
d9kfq54