Zostań rezerwowym. W wojsku
Polska armia chce pozyskać 10 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Nabór trwa od kilku tygodni.
Polska armia chce pozyskać 10 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Nabór trwa od kilku tygodni. Na razie zgłosiło się około 12 tysięcy ochotników. Wielu jednak nie spełnia oczekiwań wojska.
Oferta wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) adresowana jest przede wszystkim do żołnierzy po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej oraz innych żołnierzy rezerwy. Ochotnicy, którzy nie odbyli przeszkolenia wojskowego, mają być kierowani do służby przygotowawczej. Ale – jak zapowiada Sztab Generalny Wojska Polskiego – pierwsze szkolenia odbędą się dopiero w 2011 r.
Armii szczególnie zależy na rezerwistach posiadających deficytowe specjalności lub umiejętności, zwłaszcza na personelu medycznym, tłumaczach, prawnikach, psychologach czy informatykach.
Warunkiem pełnienia czynnej służby wojskowej w ramach NSR jest zawarcie kontraktu i nadanie przydziału kryzysowego. Kontrakt będzie zawierany od 2 do 6 lat, z możliwością przedłużenia do 15 lat.
Armia chce zatrudnić w 2010 roku około 10 tysięcy żołnierzy NSR. Znana jest już struktura tej formacji. Najwięcej (ok. 30 proc.) stanowisk czasu pokoju przewidziano w siłach niższej gotowości, ok. 20 proc. w siłach o wydłużonym terminie gotowości, a tylko ok. 15 proc. w siłach wysokiej gotowości.
Wzorem innych państw NATO żołnierze rezerwy pełniący służbę w ramach NSR przeznaczeni byliby głównie do:
- uzupełnienia określonych jednostek wojskowych przewidywanych do użycia w sytuacjach kryzysowych;
- zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków;
- służby w strukturach medycznych;
- wzmocnienia realizacji misji wojskowych poza granicami kraju.
Na utworzenie NSR budżet Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczył w tym roku około 114 mln zł. Prawie połowę tej kwoty mogą otrzymać pracodawcy z tytułu rekompensaty ponoszonych kosztów. Do tych wydatków zaliczono:
- świadczenia rzeczowe (żywienie, leczenie, zakwaterowanie i umundurowanie) ponoszone na utrzymanie żołnierzy rezerwy w okresie ćwiczeń wojskowych;
- uposażenie za okres odbywania ćwiczeń wojskowych;
- rekompensaty dla pracodawców zatrudniających żołnierzy NSR (do wysokości 2,5 – krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli obecnie ok. 270 zł dziennie za pracownika).
Więcej informacji: www.portal-mundurowy.pl
Mirosław Sikorski