Trwa ładowanie...

Zrównanie świadczeń nierealne

Zrównanie świadczeń wszystkim opiekunom niepełnosprawnych kosztowałoby budżet państwa 20 miliardów złotych - powiedział w Sejmie Mateusz Szczurek.

Share
Zrównanie świadczeń nierealneŹródło: PAP
d20xa8s

Zdaniem ministra finansów zrównanie zasiłków zarówno dorosłym niepełnosprawnym, jak i rodzicom opiekującym się dziećmi niezdolnymi do samodzielnego życia, jak chciało Prawo i Sprawiedliwość, skutkowałoby też podniesieniem podatku VAT o 4 procent.

Minister dodał, że to jest wielokrotnie wyższa kwota niż to, co Polska wydaje na modernizację polskiej armii, oraz 4000 razy więcej niż przydzielono na budowę muzeum Jana Pawła II.

Poprawkę dotyczącą zrównania świadczeń wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych i przyznania im świadczeń w wysokości 50 procent przeciętnego wynagrodzenia zgłosił podczas prac nad projektem klub PiS. Stanisław Szwed tuż przed głosowaniem powiedział, że nie ma zgody jego ugrupowania na dzielenie osób niepełnosprawnych ze względu na wiek.

d20xa8s

Zdaniem posła rząd mógłby w przyszłorocznym budżecie znaleźć pieniądze na ten cel. Sejm uchwalił dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych. W pierwszej podniósł świadczenia, które otrzymują rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Otrzymają oni w tym roku 1000 złotych, w roku przyszłym 1200 złotych, a od 2016 roku 1300 złotych netto. Druga ustawa stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i przywraca opiekunom dorosłych niepełnosprawnych świadczenia utracone w lipcu 2013 roku i określa nowe zasady ich wypłaty, bez podwyższania zasiłków, które wynoszą 520 złotych.

d20xa8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20xa8s
d20xa8s