Trwa ładowanie...
zus
20-02-2007 07:01

ZUS ma się zająć tylko I filarem

Komisja Nadzoru Finansowego ujawniła własne opracowanie przedstawiające warianty rozwiązania problemu wypłat emerytur z II filaru - podaje "Rzeczpospolita".

ZUS ma się zająć tylko I filaremŹródło: WP.PL
d1wz9e9
d1wz9e9

Wbrew pomysłom resortu pracy stawia na towarzystwa ubezpieczeń na życie, a nie na ZUS. Przynajmniej w początkowym okresie.

"Dostawcą" emerytur dożywotnich powinny być konkurencyjne instytucje rynkowe kontrolowane przez polski nadzór, na początku zakłady ubezpieczeń na życie nadzorowane przez KNF. I ten wniosek znajduje się w analizie, którą komisja upubliczniła.

We wnioskach KNF pisze, że dostawą emerytur powinny się zająć: "zakłady ubezpieczeń na życie, pod warunkiem, że zdecydują się rozpocząć działalność od 1 stycznia 2009 r., jeżeli później, musiałyby stworzyć odrębne podmioty - zakłady emerytalne".

Według komisji ZUS powinien się zająć akwizycją oraz fizyczną wypłatą świadczeń emerytom.

KNF w swoim stanowisku opowiada się za tym, by emerytury były wypłacane w formie tzw. emerytur dożywotnich. Odrzuca inne możliwe warianty, jak wypłata jednorazowa czy tzw. wypłaty programowe, które - w dużym skrócie - polegają na wypłacie emerytur w kilku transzach.

d1wz9e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wz9e9