ZUS opóźnia wydawanie legitymacji emeryta-rencisty
Stosowanie przez Zakład Ubezpieczeń
Społecznych zastępczych rozwiązań w związku z opóźnieniem w
wydawaniu legitymacji emeryta-rencisty jest niezgodne z
konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich (RPO) prof.
Andrzej Zoll. O podjęcie działań w tej sprawie RPO zaapelował do
minister polityki społecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Stosowanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastępczych rozwiązań w związku z opóźnieniem w wydawaniu legitymacji emeryta-rencisty jest niezgodne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich (RPO) prof. Andrzej Zoll. O podjęcie działań w tej sprawie RPO zaapelował do minister polityki społecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Zoll apeluje "podjęcie działań zapewniających wydawanie legitymacji (...) w terminach określonych w przepisach prawa", po tym jak "Gazeta Wyborcza" podała 27-28 sierpnia, powołując się na wypowiedź prezes ZUS Aleksandry Wiktorow, że przetarg na wykonanie legitymacji znacznie się wydłuży.
"(...) z dużym niepokojem przyjąłem informację o problemach związanych z wydawaniem emerytom i rencistom odpowiednich legitymacji, potwierdzających ich uprawnienia" - napisał Zoll do Jarugi-Nowackiej w liście przekazanym PAP w czwartek.
Biuro prasowe ZUS poinformowało PAP w czwartek, że obecnie trwa faza zapytań ofertowych firm zainteresowanych przetargiem. Pytania dotyczą m.in. istotnych warunków zamówień i formularzy przetargowych.
Kinga Kaczmarek z biura prasowego ZUS powiedziała, że termin składania ofert był już kilkakrotnie przesuwany. Obecnie, ze względu na "dużą ilość zapytań od firm zainteresowanych przetargiem" ZUS przesunął termin składania ofert na 14 września 2005 r.
_ Nie wiadomo jednak, czy jest to termin ostateczny _ - dodała.
ZUS jest zobowiązany do wydania legitymacji emeryta i rencisty do połowy 2006 r. na podstawie rozporządzenia ministra polityki społecznej z 22 grudnia 2004 r.
Legitymacje dla emerytów i rencistów rozwiązałyby sprawę wydawania doraźnych zaświadczeń o otrzymywaniu rent i emerytur przez osoby otrzymujące świadczenia przelewem na konto. Do tej pory osobom tym (ok. 3,5 mln seniorów posiadających konta bankowe, czyli ok. połowie z 7 mln polskich emerytów i rencistów) ZUS wysyłał odcinki o comiesięcznej wypłacie świadczeń pocztą.
Jak podało w środę biuro prasowe ZUS, od września br. instytucja ta ze względu na oszczędności zaprzestanie comiesięcznego wysyłania pocztą odcinków wypłaty. ZUS zamierza w ten sposób zaoszczędzić ok. 48 mln zł rocznie.
Dotychczas aktualny odcinek emerytury i renty był dla emeryta konieczny m.in. do korzystania ze świadczeń placówek Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zaciągania kredytów w banku, ratalnych zakupów w sklepie czy skorzystania z ulgi za przejazdy komunikacją miejską.
Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ potwierdził informację, że Fundusz będzie honorował ostatnie (z datą wrześniową) odcinki emerytur i rent.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZUS Anna Warchoł, emeryci i renciści przy załatwianiu swoich spraw i korzystaniu z opieki medycznej mogą od września legitymować się ostatnim ważnym wrześniowym odcinkiem. Wraz z tym odcinkiem przesłana zostanie ulotka informująca o konieczności jego zachowania i pouczenie o tym, jak postąpić w razie jego zgubienia (należy wtedy zwrócić się do swojego oddziału ZUS o wydanie stosownego zaświadczenia).
_ Osobom, które po 30 września 2005 r. otrzymają rentę lub emeryturę, ZUS prześle odcinek jednorazowo wraz z decyzją o przyznaniu świadczenia _ - dodała Warchoł.