Trwa ładowanie...

ZUS uratuje górnictwo

Nie będzie likwidacji specjalnego systemu emerytalnego dla górników. Rząd zamierza ratować kopalnie kosztem ZUS. Nierentowne spółki zrestrukturyzują zatrudnienie, wysyłając część pracowników na świadczenie z zakładu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

ZUS uratuje górnictwoŹródło: Thinkstockphotos
d2rbjkg
d2rbjkg

Jeszcze w lipcu w Katowicach górnicze związki zawodowe spotkają się z premierem. Działacze mają nadzieję na podpisanie umowy ratującej kopalnie. Planowane jest ograniczenie wydobycia węgla, a zatem zostanie też zredukowane zatrudnienie.

Sposób na restrukturyzację zatrudnienia w kopalniach ma polegać na wysłanie pracowników na emerytury wtedy, kiedy będą oni mogli uzyskać prawo do świadczenia z ZUS. I zwolnienie tych, którzy już mają status emerytów, ale nadal dorabiają.

W rezultacie tylko z Kompanii Węglowej w latach 2015-2020 w taki sposób ma odejść z pracy 15-18 tysięcy osób. Dzięki temu kopalnie, których wyniki finansowe są fatalne, zaoszczędzą.

Eksperci są oburzeni. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan to przerzucenie na ZUS restrukturyzacji upadających kopalni.

- Problem polega na tym, że górnik pracuje krótko, a emeryturę bierze długo. To jest niesprawiedliwe wobec innych grup zawodowych - dodaje w rozmowie z gazetą.

Według ekspertów obecnie wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników sięgają w górnictwie nawet 65 procent wszystkich kosztów.

d2rbjkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rbjkg