ZUS wkrótce roześle listy do ubezpieczonych Polaków. Zobacz, jak czytać prognozę przyszłej emerytury
"Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla twojej przyszłości!". Tymi słowami ZUS w zeszłym roku zachęcał do wnikliwego zapoznania się z informacją. Już niedługo ubezpieczeni Polacy znów otrzymają pisma z symulacją przyszłej emerytury. Przypominamy, na co zwrócić uwagę.
W czerwcu ZUS rozpocznie wysyłkę corocznej "Informacji o stanie konta ubezpieczonego" na dzień 31 grudnia 2016 roku. Druk trafi w ręce każdej osoby, która kiedykolwiek podlegała ubezpieczeniom społecznym. Wystarczy, że choć przez chwilę odprowadzała składki albo w jej imieniu robił to pracodawca. Co ważne, kolejne pisma mogą się od siebie nieco różnić. Jak je czytać? Podpowiadamy na podstawie zeszłorocznej treści.
Zadbaj o przyszłość na emeryturze
Treść listu zawiera historię ubezpieczenia. Przyszły emeryt powinien więc przyjrzeć się wszystkim wyliczeniom. Co w sytuacji, gdy okażą się błędne? Trzeba tę sprawę wyjaśnić z ZUS-em. Można w tym celu wybrać się do dowolnego oddziału. Jeśli problemem są składki opłacane przez pracodawcę, w pierwszej kolejności należy skontaktować się właśnie z płatnikiem. Warto też sprawdzić poprawność wprowadzonych danych osobowych.
Osoby, które ukończyły co najmniej 35 lat, mogą liczyć na hipotetyczną prognozę emerytury. ZUS przygotuje takie wyliczenia w dwóch wariantach: wysokość świadczenia na dzień 31 grudnia 2016 roku (w przypadku nieopłacania dalszych składek) oraz kwotę wyliczoną na moment osiągnięcia wieku emerytalnego.
List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dołącza do listu również instrukcję. Po wyjaśnienie zawiłych terminów można też udać się do najbliższej placówki. Od lipca w oddziałach ZUS będą urzędować tzw. doradcy emerytalni. Pomogą nie tylko zrozumieć zasady naliczania świadczenia, ale także podjąć decyzję o przejściu na emeryturę.
Informacja o stanie konta ubezpieczonego. Krok po kroku
1. Zwaloryzowany kapitał początkowy
Pierwszy punkt dotyczy wyłącznie osób, które pracowały przed 1999 rokiem i opłacały składki na ubezpieczenie. Nie istniały wtedy indywidualne konta oszczędnościowe. ZUS wylicza więc sumę pieniędzy zgromadzonych w tamtych latach na wniosek przyszłego emeryta. Co ważne, kwota kapitału początkowego jest powiększana podczas corocznej waloryzacji.
Na co musimy zwrócić uwagę? Informacja o środkach na koncie pojawi się w tym miejscu pod warunkiem, że kapitał początkowy został już ustalony. Brakuje tej kwoty na piśmie? Ubezpieczony musi wybrać się do jednej z placówek ZUS-u, wypełnić i złożyć odpowiedni formularz.
2. Składki emerytalne na koncie w ZUS
W kolejnej części pisma znajdziemy sumę wpłaconych składek na konto w ZUS za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2016. Informacja dotyczy jednak wyłącznie środków z I filaru. Podana kwota również podlega waloryzacji, czyli jest dostosowywana do wzrostu krajowej inflacji i wynagrodzeń.
3. Wysokość składek za poszczególne miesiące
Pracownicy lub zleceniobiorcy z załączonej tabeli dowiedzą się, jakie składki na ubezpieczenie emerytalne ich pracodawca wykazał w dokumentach przekazanych do ZUS. Przedsiębiorca zobaczy natomiast informację o pieniądzach, które sam wpłacił. Na piśmie pojawią się kwoty za każdy miesiąc 2016 roku.
Od jesieni będą obowiązywać nowe przepisy. Zobacz, ile wyniesie wiek emerytalny
4 i 5. Składki na subkoncie
Punkt 4. jest szczególnie istotny dla pracowników. Mogą porównać, czy wysokość składek zadeklarowanych przez pracodawcę pokrywa się z wysokością tych faktycznie odprowadzonych. Jeśli wartości w dokumentach przekazywanych do ZUS-u były uzupełnione poprawnie, obie kwoty powinny się zgadzać. Składki na subkoncie dzielą się na należne oraz wpłacone.
Następny element stanowi natomiast informacja o sumie środków odłożonych na subkoncie i powiększonych przez waloryzację. Czym właściwie jest to subkonto? To specjalnie wydzielony fragment konta w ZUS. Mają je osoby urodzone w latach 1948-1969, które należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Część składek odprowadzają tam również wszyscy urodzeni po 1968 roku bez względu na to, czy należą do OFE.
6. Suma kwot na koncie i subkoncie
Masz wyłącznie konto (I filar)? Do tej kwoty wliczają się: zwaloryzowany kapitał początkowy i składki na ubezpieczenie emerytalne. Osobom, które mają również subkonto, ZUS oblicza łączną wysokość środków z jednego i drugiego konta.
7. Hipotetyczna emerytura
Jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować? O ile wzrośnie świadczenie, gdy będziemy opłacać składki aż do osiągnięcia wieku emerytalnego? - odpowiedzi na te pytania znajdą się w tej części wiadomości. ZUS przedstawi hipotetyczną prognozę w dwóch wariantach. W pierwszym przypadku będzie to wyliczenie na dzień 31 grudnia 2016 roku.
Drugi aspekt przyszłego świadczenia jest szczególnie ważny ze względu na zmianę przepisów, która wejdzie w życie już w październiku. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni - po ukończeniu 65 lat. Planujesz pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego? W drugim wariancie możesz zobaczyć kwotę, którą będziesz otrzymywać. Pod warunkiem, że do tego czasu będziesz opłacać składki na konto ZUS (do obliczeń stosuje się średnią składkę z życia zawodowego od 1999 roku).
8. Składki na otwarty fundusz emerytalny
Ostatni punkt w liście dotyczy wyłącznie osób, które posiadają konto w OFE. Wynika z niej, czy ZUS przekazał część odprowadzonych składek na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. W tym przypadku informacja również dzieli się na środki należne, czyli wykazane w dokumentach przekazanych przez pracodawcę oraz na faktycznie wpłacone.