ZUS - zakład usług sypialnych

W oddziałach ZUS na terenie całego kraju znajdują się pokoje gościnne dla urzędników. Oprócz tego państwowy ubezpieczyciel posiada 8 centrów szkoleniowych. To wszystko w imię oszczędzania publicznych pieniędzy - przekonują urzędnicy.

ZUS - zakład usług sypialnych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Do zadań ZUS należy przede wszystkim obsługa emerytur i innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Okazuje się jednak, że budynki należące do tej państwowej instytucji nie służą wyłącznie do celów biurowych. Na terenie niektórych z nich znajdują się prawdziwe pokoje hotelowe. Po co ZUS takie pomieszczenia?

- ZUS dysponuje pokojami, które przeznaczone są dla pracowników w celu zapewnienia zakwaterowania podczas podróży służbowych oraz na potrzeby wewnętrznej działalności szkoleniowej. Funkcje te spełniają zarówno pojedyncze pokoje, zlokalizowane w niektórych oddziałach na terenie całej Polski, jak również Regionalne Ośrodki Szkoleniowe, będące oddzielnymi jednostkami, których funkcja skoncentrowana jest na działalności szkoleniowej - wyjaśnia biuro prasowe ZUS.

Ile tego typu pokoi gościnnych znajduje się do dyspozycji urzędników w całym kraju? Nie wiadomo, a przynajmniej biuro prasowe ZUS nie było w stanie podać takiej informacji. Dowiedzieliśmy się tylko, że zakład posiada osiem Regionalnych Ośrodków Szkoleniowych, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Augustowie i Zakopanem.

Szkolenia w Zakopanem

O parametrach ZUS-owskiej bazy noclegowej pewne pojęcie może dać analiza ogłaszanych przez ZUS przetargów. Kilka tygodni temu portal zus.pox.pl zwrócił uwagę m.in. na nowosądecki oddział ZUS, który zamawiał usługi pralnicze do Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego w Zakopanem i do pokoi gościnnych w siedzibie w Nowym Sączu. Zakres usług pralniczych obiektu w Zakopanem oszacowano na 240 kg bielizny pościelowej i 96 kg ręczników pranych 11 razy w ciągu miesiąca. Potrzeby obiektu w Nowym Sączu to 27 kompletów pranych 9 razy miesięcznie.

Przyjmując, że komplet pościeli waży ok. 2 kg, możemy obliczyć, że miesięcznie przez centrum szkoleniowe ZUS w Zakopanem przewija się ponad 1,3 tys. osób, czyli niemal 16 tys. w ciągu roku, z których każda spędza w Tatrach 2-3 dni. Na podobnych zasadach w budynku w Nowym Sączu rocznie może przenocować niemal 3 tys. osób. Zaznaczmy, że w całym ZUS zatrudnionych jest ok. 45 tys. pracowników.

Tanie nocowanie

Biuro prasowe ZUS tłumaczy, że z miejsc noclegowych mogą korzystać wyłącznie pracownicy ZUS podczas podróży służbowych lub szkoleń, a utrzymywanie bazy noclegowej ma uzasadnienie ekonomiczne. - Wygospodarowanie miejsc noclegowych z własnych zasobów ZUS pozwala zaoszczędzić środki, które w przeciwnym razie musiałyby pokryć koszty zakwaterowania pracowników według cen rynkowych - czytamy w nadesłanym oświadczeniu.

Oszczędności rzeczywiście mogą być znaczne, zwłaszcza że ZUS-owskie pokoje gościnne do najmniejszych nie należą. Na przykład w Słupsku na terenie oddziału przy Placu Zwycięstwa część hotelowa zajmuje 350 mkw., a średnia powierzchnia pokoju wynosi ponad 27 mkw. Tymczasem za nocleg w dwukrotnie mniejszym dwuosobowym pokoju w słupskim Hotelu Staromiejskim trzeba zapłacić ok. 250 zł. Wyraźnie większe od hotelowych "dwójek" są też pokoje w Wolsztynie zarządzane przez Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim, które liczą średnio ponad 20 mkw.

Pojawia się tylko pytanie, czy dla sprawnej pracy ZUS rzeczywiście niezbędne są tak regularne podróże służbowe i noclegi w tak wysokim standardzie, by opłacało się całoroczne utrzymywanie pokoi gościnnych w budynkach oddziałów?

Okazuje się jednak, że przynajmniej część bazy noclegowej ZUS jest dostępna dla urzędników również poza wyjazdami służbowymi. - Z pokoi gościnnych w Regionalnych Ośrodkach Szkoleniowych, które nie są zajęte na potrzeby szkoleń i podróży służbowych, mogą korzystać pracownicy wraz ze swoimi rodzinami. Ich pobyt jest jednak wtedy odpłatny. Wysokość opłat za korzystanie z pokoi gościnnych ustalają administratorzy na podstawie aktualnych cen usług - informuje biuro prasowe ZUS.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (609)