Trwa ładowanie...
d28hd63
gospodarka

Związek Banków Polskich: Polacy lepiej oceniają banki (opis)

Opinia Polaków na temat banków w stosunku do ubiegłego roku poprawiła się - wynika z badania przedstawionego podczas wtorkowej konferencji Związku Banków Polskich.

Share
d28hd63

Wyniki badania wskazują, że połowa (50 proc.) respondentów ma o bankach dobre zdanie (wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku), 42 proc. ma zdanie neutralne, a 8 proc. przedstawia krytyczną opinię (spadek o 2 pkt proc.).

Podczas konferencji przedstawiono też raport, z którego wynika, że w IV kwartale wzrosła liczba rachunków bankowych, dostępnych przez internet oraz liczby aktywnych klientów - w stosunku do III kwartału było to wzrost o odpowiednio 0,51 proc. i 0,37 proc.

Ogólna liczba umów bankowości internetowej na koniec ubiegłego roku wyniosła 33,177 mln, z czego 15,355 mln należało do osób logujących się do swojego banku co najmniej raz w miesiącu - wynika też z raportu.

d28hd63

W ciągu roku, wynika także z tego dokumentu, w segmencie klientów indywidualnych zaobserwowano wzrost liczby umów bankowości internetowej o 9,31 proc., co oznacza, że przybyło ich w tym czasie 3 miliony. W tym okresie liczba klientów aktywnych wzrosła o 5,63 proc., czyli ponad 800 tys.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz mówił na konferencji prasowej, że w ciągu ostatnich lat bardzo wzrosło "ubankowienie" polskiego społeczeństwa, przekraczając 83 proc.

Tym niemniej, dodał, bankowcom zależy, by sektor z jednej strony był nowoczesny i rozwijał technologie informatyczne, ale z drugiej "był nieco konserwatywny" i nie zapominał o tych, którzy "nie są zaprzyjaźnieni z nowymi technologiami"

"Chcemy, by polska bankowość oferowała usługi najwyższej jakości za rozsądną cenę i aby zaufanie do sektora się zwiększało" - powiedział. "Chcemy, by Polacy lubili polskie banki" - dodał Pietraszkiewicz.

d28hd63

Bankowcy chcą zarazem, dodał prezes ZBP, powstrzymać spadek rentowności sektora bankowego. Liczą więc, że nie będą wzrastać obciążenia dla sektora bankowego, które zwykle odbijają się na kosztach usług dla klientów.

Celem ZBP na najbliższe lata, mówił prezes, jest też "uporanie się z problemem walutowych kredytów mieszkaniowych". "W taki sposób, aby wesprzeć w szczególności rodziny i osoby słabsze ekonomicznie" - zaznaczył.

Szefowie związku przedstawili też dane, z których wynika, że banki w 2015 roku odprowadziły z tytułu CIT kwotę 2,99 mld zł, a w 2016 roku kwotę 4,35 mld zł. Sektor bankowy, podkreślał Pietraszkiewicz, od wielu lat jest największym płatnikiem CIT w Polsce.

Przedstawiciele ZBP przypomnieli dane z raportów rocznych poszczególnych banków, z których wynika że Bank BZ WBK w 2015 roku zapłacił 644 mln zł z tytułu CIT, Bank PKO BP 589 mln zł, Bank Pekao SA 538 mln zł, mBank 314 mln zł, ING Bank Śląski 263 mln zł, Citi handlowy - 200 mln zł.

Zaprezentowano również kwietniowe wyniki indeksu koniunktury bankowej Pengab, z których wynika, że indeks ten spadł w ujęciu miesięcznym o 4,4 punkta procentowego, na co złożyło się, jak mówił Marcin Idzik z TNS Kantar, obniżenie się w stosunku do marca wskaźnika ocen jak i wskaźnika prognoz kredytów konsumpcyjnych oraz inwestycyjnych.

d28hd63

Podziel się opinią

Share
d28hd63
d28hd63