Związki zawodowe nie przyjęły porozumienia płacowego zaproponowanego przez zarząd KGHM
12.03. Warszawa (PAP) - Przedstawiciele związków zawodowych w KGHM nie przyjęli zaproponowanego przez zarząd spółki porozumienia płacowego, zakładającego 4,5-proc. wzrost...
12.03. Warszawa (PAP) - Przedstawiciele związków zawodowych w KGHM nie przyjęli zaproponowanego przez zarząd spółki porozumienia płacowego, zakładającego 4,5-proc. wzrost wynagrodzeń w 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
"Projekt przedstawionego przez zarząd porozumienia został podpisany przez przedstawicieli sześciu (z wymaganych dziesięciu) organizacji związkowych będących stronami ZUZP (Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy)
. W związku z tym porozumienie nie może być wprowadzone w życie" - podano w komunikacie prasowym.
Jak poinformowano w informacji prasowej, projekt przygotowanego przez zarząd porozumienia zakłada przede wszystkim dostosowanie funkcjonującej w spółce tabeli płac zasadniczych do obowiązującego prawa, w szczególności do nowej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zarząd KGHM zaproponował w nim 4-5 - proc. wzrost wynagrodzeń w 2012 r., bez uwzględnienia nagrody rocznej.
"Obligatoryjne regulacje dotyczą także wzrostu ekwiwalentu za deputat węglowy. Projekt uwzględnia też motywacyjną rolę wynagradzania poprzez przeszeregowania lub wzrost funduszu na nagrody i premie. Uwzględniając wszystkie zmiany, wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w roku 2012, bez wypłaty dodatkowej nagrody rocznej, wyniósłby 4,5 proc. Oprócz regulacji obowiązującej w spółce tabeli płac zasadniczych zarząd proponował stronom ZUZP wzrost o 1 punkt procentowy do 6 proc. odpisu na Pracowniczy Program Emerytalny" - napisano w komunikacie.
W komunikacie zarząd KGHM zadeklarował ponadto dalsze dążenie do regulacji tabeli płac zasadniczych i poinformował o pracach nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
"Jednocześnie zarząd pracuje nad projektem nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który w niedługim czasie zostanie przedstawiony do konsultacji związkom zawodowym. Spełniałby on rolę nowoczesnego narzędzia, upraszczającego dzisiejszy, skomplikowany system naliczania comiesięcznych i okresowych wynagrodzeń" - napisano w informacji prasowej. (PAP)
kuc/ ana/