Związki zawodowe w KGHM do połowy XI zakończą referenda strajkowe
26.10. Warszawa (PAP) - Największe związki zawodowe działające w KGHM szacują, że w pierwszej połowie listopada zakończą się referenda strajkowe w oddziałach Polskiej Miedzi i...
26.10. Warszawa (PAP) - Największe związki zawodowe działające w KGHM szacują, że w pierwszej połowie listopada zakończą się referenda strajkowe w oddziałach Polskiej Miedzi i zostaną podjęte decyzje co do dalszych działań.
W dniach 26-27 października trwa referendum w Zakładach Górniczych Lubin, podobne referendum planowane jest także w Zakładzie Wzbogacania Rud.
"Odbyliśmy spotkanie z mediatorem w Zakładach Wzbogacania Rud i podpisaliśmy protokół rozbieżności. Na dniach zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu referendum w tym oddziale" - powiedział PAP Józef Czyczerski, przewodniczący sekcji krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".
Dodał, że rozpisanie kolejnego referendum powinno zająć kilkanaście dni.
"Czekamy jeszcze na mediatora w Zakładzie Hydrotechnicznym, jest to ostatni z oddziałów w sekcji krajowej górnictwa rud miedzi. Wówczas będziemy mogli podjąć kolejny etap wynikający z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - powiedział.
Przewodniczący górniczej Solidarności nie chciał powiedzieć, czy zostanie podjęta decyzja o strajku.
Z kolei Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego poinformował, że nie jest wykluczone przeprowadzenie referendum także w jednej z hut.
"Być może przeprowadzimy referendum w którejś z hut, aby potwierdzić trend, który jest znany po dwóch referendach. Myślę, że w pierwszej połowie listopada wszystko się zamknie i wtedy będzie podjęta decyzja co dalej" - powiedział PAP Zbrzyzny.
W lipcu referendum zostało przeprowadzone w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Wówczas za strajkiem opowiedziało się prawie 60 proc. zatrudnionych tam górników. Z kolei w zeszłym tygodniu referendum odbyło się w kopalni ZG Rudna w Polkowicach. W głosowaniu wzięło tam udział prawie 70 proc. załogi, z czego ponad 95 proc. opowiedziało się za strajkiem.
ZZPPM i zarząd KGHM w dniu 15 czerwca podpisali protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność negocjuje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM. (PAP)
pam/ ana/