Trwa ładowanie...
d26n1q8

Związkowcy ogłosili gotowość strajkową w górnictwie (aktl.)

#
Dochodzi informacja o piśmie Związku Zawodowego Górników w Polsce do ministra skarbu
#

Share
d26n1q8

01.10. Katowice (PAP) - Gotowość strajkową ogłoszono w czwartek w górnictwie. Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. W Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna.

Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny podał, że akcja informacyjna w Kompanii Węglowej dotyczy "skutków złamania przez rząd porozumienia z 17 stycznia".

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (strona styczniowych porozumień z rządem), jak podał Podżorny, przygotował biuletyn, który "trafi do wszystkich pracowników kopalń i zakładów Kompanii".

d26n1q8

"W biuletynie w sposób syntetyczny MKPS opisuje, co gwarantował rząd w styczniowym porozumieniu, a co faktycznie zrobił - a w rzeczywistości nie zrobił nic. Plan konsolidacji górnictwa z energetyką leży w gruzach, nie ma Nowej Kompanii, a kopalnia Brzeszcze i kopalnia Makoszowy nie mają inwestorów. Chcemy, aby do załóg dotarła pełna informacja" - powiedział cytowany w komunikacie szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

"Rząd robi w mediach szum, usiłuje wmówić ludziom, że dotrzymał porozumienie, że ma jakiś nowy, genialny plan. Nie ma takiego planu, porozumienie zostało złamane, a reszta to mydlenie ludziom oczu" - dodał Kolorz.

Według przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności "ogłoszona 30 września przez ministra skarbu (Andrzeja Czerwińskiego) decyzja o wniesieniu do Towarzystwa Finansowego Silesia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej należących do Skarbu Państwa i przejęciu na tej podstawie przez TF Silesia 11 kopalń spółki, nic nie zmienia".

"To prawie taki sam plan, jaki tydzień wcześniej resort skarbu odrzucił, tłumacząc, że Unia Europejska zakwestionuje go jako niedozwoloną pomoc publiczną. W mojej ocenie to, co przedstawił minister Czerwiński, jest tylko i wyłącznie propagandową zagrywką przed wyborami" - powiedział Kolorz.

d26n1q8

"Mamy gotowość strajkową w górnictwie. W poniedziałek 5 października odbędzie się demonstracja przed kopalnią Brzeszcze, tam, gdzie wszystko się zaczęło w styczniu tego roku" - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

Minister Czerwiński poinformował na środowej konferencji prasowej, że tego dnia rząd zdecydował o wniesieniu do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do państwowej spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Ma to być pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

Według informacji resortu skarbu analizę projektu rozpoczęły m.in. Polska Grupa Energetyczna oraz Energa, które "wyraziły zainteresowanie budowaniem na bazie KW silnych koncernów paliwowo-energetycznych". Analizę ma także rozpocząć spółka PGNiG Termika z grupy kapitałowej PGNiG.

Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce powiedział PAP, że środowe wystąpienie ministra skarbu "można potraktować w kategoriach cudu". Z kolei szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik uznał środową informację ministra skarbu za kpinę.

d26n1q8

"W sumie ten obecny układ, który został wymyślony, jest jeszcze gorszy, niż ten, który był niedozwoloną pomocą z punktu widzenia prawa unijnego, którego się obawiali. To jest więc jakieś opowiadanie dyrdymałów; liczenie, że być może jakieś 90 proc. ludzi nie zrozumie, o czym mówimy, a te pozostałe 10 proc. jest nieistotne w układance wyborczej. To co usłyszałem, to jest jawna kpina ze społeczeństwa, z górników" - ocenił w środę Grzesik.

W czwartek Związek Zawodowy Górników w Polsce w adresowanym do ministra skarbu piśmie napisał, że "z ogromnym zdziwieniem przyjął ostatni pomysł rządu na powstanie Nowej Kompanii Węglowej" i poinformował, że domaga się wyjaśnień.

"Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce w trosce o miejsca pracy jak również o rozwój i bezpieczeństwo podmiotów górniczych domaga się szczegółowych wyjaśnień dotyczących wniesienia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia, która miałaby się stać zalążkiem powstawania Nowej Kompanii Węglowej" - napisali związkowcy w piśmie do ministra.

ZZG wnosi m.in. o wyjaśnienie "czy Komisja Europejska zmieniła swoją opinię na temat niedozwolonej pomocy publicznej w zaproponowanym kształcie funkcjonowania nowej firmy", oraz czy proponowane rozwiązania "nie mają znamion opisanych w ustawie komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych". "Zachodzi podejrzenie o uruchomienie procesu prywatyzacji" - napisano.

Związkowcy z ZZG chcą też m.in. wiedzieć w jaki sposób podjęte decyzje wpłyną na bieżące funkcjonowanie Kompanii, w szczególności "w kontekście finansowania jej działalności".

d26n1q8

Podziel się opinią

Share
d26n1q8
d26n1q8