Trwa ładowanie...
d4dhi2l

Zysk Millennium może w tym roku wzrosnąć w porównaniu z '12 r. (opis)

01.02. Warszawa (PAP) - Zysk Banku Millennium w 2013 roku powinien być wyższy niż w roku minionym, a odpisy raczej nie wzrosną - poinformował na piątkowej konferencji prezes banku...

Share
d4dhi2l

01.02. Warszawa (PAP) - Zysk Banku Millennium w 2013 roku powinien być wyższy niż w roku minionym, a odpisy raczej nie wzrosną - poinformował na piątkowej konferencji prezes banku Bogusław Kott.

"Ponieważ nadal sytuacja makro jest niestabilna, prognozy nie są specjalnie optymistycznie, będziemy się koncentrowali głownie na poprawieniu sposobu funkcjonowania banku oraz, zgodnie ze strategią, w głównych produktach chcemy zwiększać nasz udział w rynku" - powiedział prezes.

"To wszystko wsparte kontrolą kosztów i dość pozytywnym spojrzeniem na odpisy na ryzyko powinno spowodować, że zysk w 2013 powinien być wyższy niż w 2012 r." - dodał.

d4dhi2l

W 2012 roku zysk netto grupy wzrósł o 1,2 proc., do 472,2 mln zł.

ODPISY W 2013 ROKU NIE POWINNY BYĆ WYŻSZE RDR

Odnosząc się do odpisów w bieżącym roku, Kott poinformował, że w żadnym z portfeli nie widać czynników wskazujących na powiększenie się odpisów rok do roku.

"Nie spodziewamy się wyższych odpisów niż w 2012 r." - powiedział.

d4dhi2l

W 2012 roku rezerwy utworzone przez bank wzrosły o 37 proc. rok do roku do 238,2 proc. W samym IV kwartale rezerwy wyniosły 67,3 mln zł, z czego 53,8 mln zł stanowił segment przedsiębiorstw.

"Odpisy w IV kwartale wynikały z ostatecznego przeglądu portfela i dodatkowego pokrycia ryzyka w segmencie budowlanym" - powiedział na konferencji Fernando Bicho, wiceprezes banku.

Bicho poinformował ponadto, że według danych NBP wskaźnik kredytów zagrożonych w Millennium jest nadal na poziomie niższym od średniej dla sektora.

"W kredytach ogółem ten wskaźnik dla naszego banku wynosi 5,1 proc., natomiast średnia rynkowa to 8,8 proc." - powiedział.

d4dhi2l

ŚREDNIOTERMINOWA STRATEGIA BANKU NADAL AKTUALNA

Bank Millennium podtrzymuje średnioterminową strategię.

"Założenia są nadal adekwatne do aktualnej sytuacji i bank koncentruje się na zwiększeniu udziału w rynku w kilku głównych produktach, które powinny poprawić zyskowność" - powiedział prezes Kott.

Bank zakłada w strategii, że w 2015 roku jego ROE wyniesie 14-15 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów będzie na poziomie 50 proc. Udział kredytów korporacyjnych i leasingu w ogólnym portfelu kredytowym bank założył na poziomie 30-35 proc.

d4dhi2l

Na koniec 2012 r. ROE banku wyniosło 10,2 proc., a wskaźnik C/I w całym roku osiągnął 57,4 proc.

Udział kredytów dla firm w portfelu banku wyniósł na koniec grudnia 17,6 proc., a leasing stanowił 8,1 proc. portfela.

W KWIETNIU INFORMACJE O NOWYM PREZESIE BANKU

Kott poinformował, że w kwietniu bank może podać informacje na temat zmiany na stanowisku prezesa.

"Myślę, że może w kwietniu powiemy coś na ten temat" - powiedział.

Bank Millennium podał w kwietniu 2012 r., że Bogusław Kott zostanie zastąpiony na stanowisku prezesa zarządu banku do czerwca 2013 roku i wejdzie do rady nadzorczej banku. (PAP)

kuc/ asa/

d4dhi2l

Podziel się opinią

Share
d4dhi2l
d4dhi2l