Trwa ładowanie...
d26kwy5

Zysk netto Kompanii Piwowarskiej w roku 09/10 spadł o 15,1 proc., do 642,5 mln zł

20.05. Warszawa (PAP) - Kompania Piwowarska w roku obrotowym zakończonym 31 marca 2010 roku zanotowała spadek zysku netto rok do roku o 15,1 proc., do 642,5 mln zł. Przychody grupy...

Share
d26kwy5

20.05. Warszawa (PAP) - Kompania Piwowarska w roku obrotowym zakończonym 31 marca 2010 roku zanotowała spadek zysku netto rok do roku o 15,1 proc., do 642,5 mln zł. Przychody grupy wzrosły w tym czasie o 1,6 proc., do 4,8 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka sprzedała roku obrotowym 2009/2010 14,6 mln hl piwa, czyli o 2 proc. mniej niż rok wcześniej.

"Zmniejszenie sprzedaży było wynikiem trwającego spowolnienia gospodarczego, a także znacznej podwyżki podatku akcyzowego (o 13,6 proc., wprowadzonej w marcu 2009 r.); oba te czynniki znacznie przyczyniły się do osłabienia konsumpcji" - napisano w komunikacie.

"KP zareagowała na zmniejszający się popyt dostosowując doń wielkość zatrudnienia oraz infrastruktury, poprzez zamknięcie browaru w Kielcach oraz trzech centrów dystrybucyjnych, dzięki czemu osiągnęła zmniejszenie nadwyżki mocy produkcyjnych oraz ograniczenie kosztów transportu a także dodatkowe efekty synergii" - dodano.

d26kwy5

Spółka podała, że zysk netto spadł rok do roku ze względu na konieczność poniesienia jednorazowych kosztów restrukturyzacji oraz przedsięwzięć prorozwojowych.

"Spodziewamy się, że obecne inwestycje w te przedsięwzięcia zaowocują zwiększoną wydajnością i zyskownością w przyszłości" - napisano.

Spółka tym razem nie podała swojego udziału w rynku piwa w Polsce. W poprzednim roku finansowym, zakończonym 31 marca 2009 roku, udział Kompanii Piwowarskiej w rynku wyniósł 42,6 proc.

"Ze względu na niejasności wywołane znaczącą korektą danych rynkowych udostępnionych w ostatnich dniach przez Główny Urząd Statystyczny, nie podajemy naszego udziału rynkowego. Przewidujemy, że zaktualizowane dane wykażą wzrost naszego udziału w rynku osiągnięty na przestrzeni minionego roku finansowego" - napisano w komunikacie.

Do portfela marek Kompanii Piwowarskiej należą Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Pilsner Urquell, Redd's, Wojak, Miller Genuine Draft oraz Peroni Nastro Azzurro.

Głównym akcjonariuszem Kompanii Piwowarskiej jest SABMiller, jeden z największych na świecie producentów piwa. (PAP)

pam/ asa/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d26kwy5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26kwy5
d26kwy5