Trwa ładowanie...
ycipk-3311ql

Żywe karpie. Polacy nadal są na nie chętni, ale sieci nie chcą ich sprzedawać

Karp to nieodłączna część polskiego stołu wigilijnego – z tym zdaniem zgadza się 56 proc. Polaków. Aż 43 proc. z nich chce zakupić na najbliższe święta żywego karpia. Jednak większość sieci supermarketów rezygnuje ze sprzedaży żywych ryb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żywe karpie – Polacy wciąż mają na nie ochotę.
Żywe karpie – Polacy wciąż mają na nie ochotę. (WP.PL, Fot: Jacek Bereźnicki)
ycipk-3311ql

W 2018 roku Polacy kupili 20,8 tys. ton karpia, z czego 80 proc. sprzedano w grudniu – podaje raport Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) na zlecenie Effective Public Relations. Rok 2019 ma być jeszcze lepszy – polscy hodowcy planują sprzedaż nawet 21 tys. ton tej ryby.

Z badania IMAS International przeprowadzonego w październiku 2019 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej grupie respondentów metodą CAWI wynika, ż 56 proc. ankietowanych chce zakupić tę rybę na wigilijny stół. 43 proc. z nich nie wyobraża sobie świąt bez karpia żywego (lub żywego ubitego na stoisku handlowym).

Jednak coraz więcej sieci handlowych rezygnuje z zakupów żywych karpi. Ze sprzedaży takich ryb zrezygnowały m.in. Auchan, Tesco (chociaż brytyjska sieć znalazła inny sposób na sprzedaż ryb prosto z wody), Selgros, Aldi, Lidl, Biedronka, Dino, Piotr i Paweł oraz Bil (dawny Real).

ycipk-3311ql

Sprawdź "Czy to się opłaca": Które czekoladki najbardziej przypominają "Ptasie mleczko"? Wielki test

Informowaliśmy na WP Finanse, że nie wszystkie sieci zdecydowały się na ten krok. Żywego karpia dostaniemy m.in. w Carrefourze. "Szanujemy przekonania oraz potrzeby tych konsumentów, którzy, zgodnie z polską tradycją, przed świętami Bożego Narodzenia chcą kupić w naszych sklepach ryby prosto z wody" – informuje biuro prasowe sieci. Decyzji wciąż nie podjął zarząd Kauflandu.

Polska jest największym hodowcą karpi w całej Unii Europejskiej. Gospodarstwa stawowe tej ryby zajmują ponad 60 tys. ha terenów nad Wisłą. Natomiast wartość sprzedaży karpi w krajowej produkcji w 2018 roku przekroczyła 175 mln złotych.

ycipk-3311ql

Jeżeli doliczyć do tego sprzedaż materiału zarybieniowego, to wychodzi, że hodowla karpi ma wyższą wartość od tej, którą generują polskie połowy rybackie na Morzu Bałtyckim – podają autorzy raportu. Proporcje będą się zmieniać coraz bardziej na niekorzyść rybaków przez politykę UE, o czym piszemy na WP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3311ql

ycipk-3311ql
ycipk-3311ql