Żywność w kwietniu znowu podrożała
Światowe ceny żywności wzrosły w kwietniu do prawie rekordowego poziomu przede wszystkim dlatego, że znacząco podrożały zboża. Zwiększyło to presję na inflację, która wzrosła niemal wszędzie – od Chin po Brazylię – na co wiele banków centralnych zareagowało podwyżkami stóp procentowych
Indeks składający się z cen 55 surowców spożywczych wzrósł w minionym miesiącu do 232 pkt z 231 pkt w marcu – poinformowała na swojej stronie internetowej ONZ-owska Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Wskaźnik ten osiągnął rekordowy poziom w lutym – 237,2 pkt, a w marcu spadł o 2,6 proc.
– Obserwujemy złagodzenie tempa wzrostu, a nawet spadki cen wielu surowców. Jeśli pogoda będzie dobra i zbiory większe, to sądzę, że możemy oczekiwać pewnego obniżenia cen żywności – powiedział Abdolreza Abbassian, starszy ekonomista z FAO.
Ceny cukru spadły w kwietniu na nowojorskiej giełdzie o 18 proc., kontrakty terminowe na mleko staniały w Chicago o 1,8 proc. Ceny hurtowe wołowiny spadły w USA o 3,4 proc., a wieprzowiny o 2,2 proc. Natomiast pszenica zdrożała na giełdzie w Chicago o 5 proc., po spadku ceny w dwóch poprzednich miesiącach, a kukurydza zdrożała o 9,1 proc.
W ciągu minionych 12 miesięcy ceny kukurydzy wzrosły prawie dwukrotnie w wyniku obaw, że nawet zwiększone uprawy w Stanach Zjednoczonych, które są największym producentem tego zboża na świecie, nie starczą na odbudowanie globalnych zapasów. Prawdopodobnie w tym roku spadną one po raz drugi z rzędu, bo spożycie kukurydzy nadal przewyższa jej zbiory.
W dużej mierze przyczynił się do tego olbrzymi popyt w Chinach, które importują 60 proc. produkowanej na świecie kukurydzy. Po trosze dlatego, że długotrwała susza na północnym wschodzie zmniejszyła tamtejsze zbiory pszenicy, ale przede wszystkim w wyniku gwałtownego wzrostu spożycia wieprzowiny. Amerykański Departament Rolnictwa obliczył, że do wyprodukowania 1 kg mięsa wieprzowego potrzeba 3,5 kg kukurydzy.
Bloomberg, Jerzy Boćkowski